Endometrial lezyonların değerlendirilmesinde sitolojinin yeri, TAO brush uygulaması sonuçları
The role of cytology in the evaluation of endometrial lesions, results of TAO brush application
  1. Tez No: 710222
  2. Yazar: GÜLİSTAN GÜMRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR İĞDEM AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Endometriyal karsinom kadın genital sisteminin tüm dünyada görülen en yaygın invaziv neoplazmıdır. Sitolojinin yaygın tarama yöntemi olarak kullanılma kolaylığı ve yüksek oranlara varan duyarlılığı endometriyal sitolojiyi tarama ve erken tanı yöntemi olarak gündeme getirmiştir. Biz pek çok çalışma sonucu en ideal endometriyal sitolojik örnekleme yöntemi olarak kabul gören TAO fırçasının endometriumdaki tanı değerini araştırdık. MATERYAL ve METOD: Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 1999-2000 yıllarında ameliyat edilen 75 histerektomi piyesinde çalışıldı. Postoperatif taze histerektomi piyeslerinden hazırlanan sitolojik preparatlar TAO'nun belirlediği kriterlere göre değerlendirilip, sonrasında hazırlanan histolojik kesitler ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Sitolojik preparatlarda 75 olgunun 62 tanesi benign endometriyum, 2 tanesi basit hiperplazi, 1 tanesi atipik hiperplazi, 8 tanesi ise endometriyal karsinom tanısı aldı. İki olgu sitolojik değerlendirme için yeterli hücre içermiyordu. Histolojik kesitler ile karşılaştırıldığında malign ve benign ayrımının % 100 oranında yapıla-bildiği ancak tanısal düzeyde bu oranın % 79.03 olduğu görüldü. SONUÇ: Sonuçlarımız benign ve malign lezyonların ayrımında bu çalışmanın başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yöntem klinik olarak iyi tolere edilebilen etkili bir yöntemdir. Deneyimli klinisyen ve patolog işbirliği ile yaygın kullanılabildiğinde başarılı sonuçlar elde edilebileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Endometrial carcinoma is the most common invasive neoplasm of the female genital tract worldwide. The ease of use of cytology as a common screening method and its high sensitivity have brought endometrial cytology to the agenda as a screening and early diagnosis method. We investigated the diagnostic value of the TAO brush, which is accepted as the most ideal endometrial cytological sampling method as a result of many studies, in the endometrium. MATERIALS AND METHODS: 75 hysterectomy specimens that were operated in the Gynecology and Obstetrics Clinic of our hospital between 1999-2000 were studied. The cytological preparations prepared from postoperative fresh hysterectomy specimens were evaluated according to the criteria determined by the TAO and compared with the histological sections prepared afterwards. RESULTS: In the cytological preparations, 62 of 75 cases were diagnosed as benign endometrium, 2 with simple hyperplasia, 1 with atypical hyperplasia, and 8 with endometrial carcinoma. Two cases did not contain enough cells for cytological evaluation. When compared with histological sections, it was seen that the differentiation between malignant and benign could be made at a rate of 100%, but this rate was 79.03% at the diagnostic level. CONCLUSION: Our results reveal that this study was successful in distinguishing benign and malignant lesions. This method is an effective method that is clinically well tolerated. We believe that successful results can be achieved when it is widely used with the cooperation of experienced clinicians and pathologists.