Ocak 2005 – Eylül 2010 tarihleri arasında hastanemizde safra kesesi taşı tespit edilen 0-18 yaş arası hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of children with gallstone aged 0-18 years between January 2005 and September 2010
  1. Tez No: 710223
  2. Yazar: MİRAÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Hastanemizde safra kesesi taşı tespit edilen çocuk hastaların yaş, cinsiyet, risk faktörleri, klinik özellikleri, laboratuar bulguları, komplikasyon gelişimi, uygulanan tedavileri tespit edilerek hastalığın seyrinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2005- Eylül 2010 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle yapılan abdominal ultrasonografi sonucu safra kesesinde taş saptanan 124 hasta çalışmamızda değerlendirildi. Çalışmamızda hastalar 2 gruba ayrıldı. Safra taşı ile potansiyel ilişkili semptomlara sahip olan hastalar semptomatik gruba, olmayan hastalar asemptomatik gruba dahil edildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 16.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Safra taşı tespit edilen toplam 124 hastanın 63 (%51)'ü kız, 61 (%49)'i erkekti. Tüm hastaların ortalama yaşı 8.2 ± 4.6 yıl (aralık 0.1-18 yıl) idi. Hastaların 73 (%59)'ü asemptomatik, 51 (%41)'i semptomatikti. Hastalar veya aileleri tarafından bildirilen semptomlar arasında en sık olanlar 46 hastada karın ağrısı (%90), 46 hastada kusma (%90), 12 hastada ateş (%24), 11 hastada huzursuzluk (%22)'tu. Risk faktörü saptanan hasta sayısı 59 (%48) idi. Geri kalan 65 (%52) hastada ise altta yatan herhangi bir sebep bulunamadı. Çalışmamızda yapılan laboratuar testlerinin hiçbiri safra taşı tespitinde doğrudan tanısal özellikli olarak bulunmamıştır. En az 2 kez poliklinik kontrolüne gelen 96 hastadan 16 (%17)'sında komplikasyon saptandı. Asemptomatik hasta grubunda klinik takiplerine gelen 59 hastadan 2'sinde komplikasyon gelişirken (%3), semptomatik hasta grubunda klinik takiplerine gelen 37 hastadan 14'ünde komplikasyon gelişti (%38).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to determine the course of the disease by determining the age, gender, risk factors, clinical characteristics, laboratory findings, complication development, and treatments of pediatric patients with gallstones detected in our children hospital. Materials and methods: Totally, 124 patients who were found to have stones in the gallbladder with abdominal ultrasonography performed for various reasons between January 2005 and September 2010 were evaluated in our study. The patients were divided into 2 groups as symptomatic and asymptomatic group. Statistical analysis was performed using the SPSS 16.0 statistical program. Results: Of the 124 patients with gallstones, 63 (51%) were female and 61 (49%) were male. The mean age at diagnosis was 8.2 ± 4.6 years (range 0.1-18 years). Seventy-three (59%) of the patients were asymptomatic and 51 (41%) were symptomatic. In symptomatic group, the most common symptoms were abdominal pain in 46 patients (90%), vomiting in 46 (90%), fever in 12 (24%), and restlessness in 11 (22%). Totally, 59 (48%) patients had a risk factor for gallstones. No underlying cause was found in the remaining 65 (52%) patients. None of the laboratory tests performed in our study were found to be directly diagnostic in the diagnosis of gallstones. Complication was detected in 16 (17%) of 96 patients who had the follow-up visit at least twice.