Kamu politikalarına davranışsal yaklaşım: Davranışsal kamu politikası özelinde bir uygulama
Behavioral approach to public policy: An application specific to behavioral public policy
- Tez No: 710236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUFAN EMİNİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kamu politikalarına davranışsal yaklaşım, yönetim bilimi terminolojisine“davranışsal içgörü”kavramı altında dahil edilmiştir. Küresel boyutta davranışsal içgörüleri politika yapım sürecine dahil etme eğilimi giderek artmaktadır. Politika yapımında davranışsal içgörülerden faydalanarak politika tasarlamak için dünya genelinde hükümetlerin içinde ya da dışında ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren çeşitli davranışsal içgörü birimleri kurulmuştur. Davranışsal içgörü birimleri irrasyonel insan davranışlarından elde edilen verilerden hareket ederek kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli olmasının yanında hükümetlerin gelirlerinde de hatırı sayılır bir artış sağlamıştır. Araştırmada öncelikli olarak Türkiye özelinde davranışsal içgörüler ile oluşturulmuş kamu politikalarının ulusal onay düzeyi tespit edilmiş ve uluslararası boyutta yapılan çalışmalar ile karşılaştırılması yapılmıştır. Türkiye'de uygulanmış davranışsal kamu politikaları ile tespit edilen ulusal onay düzeyi arasında ilişki olup olmadığı ortaya koyulmuştur. Ayrıca, araştırmada kayıptan kaçınma davranışsal fenomeni kapsamında olumlu-olumsuz ve ceza-ödül ile çerçevelendirilmiş politikaları arasındaki farkı ortaya koyabilmeye yönelik Türkiye'de COVID-19 aşısı yaptırma/yaptırmama onay düzeyi tespit edilmiş ve tespit edilen aşı yaptırma/yaptırmama onay düzeyinin sosyoekonomik ve demografik özellikler açısından farklılık gösterip göstermediği betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral approach to public policy is included in management science terminology under the concept of“behavioral insight”. There is a growing trend towards incorporating behavioral insights into the policy making process on a global scale. Various behavioral insight units have been established around the world, operating within or outside of governments and internationally, to design policy using behavioral insights in policy making. Behavioral insight units based on the data obtained from irrational human behaviors, have provided a significant increase in the revenues of governments as well as making public services more effective and efficient. In the research, the national approval level of the public policies created with behavioral insights specific to Turkey was determined and compared with the studies conducted at the international level. It has been revealed whether there is a relationship between the behavioral public policies implemented in Turkey and the level of national approval determined. In addition in the research, the approval level of getting/not vaccinated against COVID-19 in Turkey was determined in order to reveal the difference between positive-negative and framed policies with punishment-reward within the scope of loss avoidance behavioral phenomenon, and It has been described whether the level of approval to have or not to be vaccinated differs in terms of socioeconomic and demographic characteristics.