Düvâzdeh imamların müzikal açıdan incelenmesi
Musical analysis of düvazdeh imams
  1. Tez No: 710271
  2. Yazar: YUSUF ÖZGÜR TİRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UBEYDULLAH SEZİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Tarih, Music, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mevcut çalışma Alevî-Bektaşîlik'te cem âyini içerisinde önemli bir form olan düvâzdeh imamların müzikal açıdan incelenmesini amaçlamaktadır. Aynı zamanda çalışmamız zâkirlik ve mûsikî konusunu köken, kültürel bellek ve ritüel ilişkisi üzerinden açıklamakta ve Alevî-Bektaşî mûsikîsinde icra edilen diğer formları da incelemektedir. Ayrıca, düvâzdeh imamların cem âyinleri içerisinde yapılan hizmetlere bağlı alt türleri olduğu tespit edilmiştir. Bu hizmetlere bağlı olan alt türler; çerâğ düvâzı, kurban düvâzı ve tevbe düvâzıdır. Düvâzdeh imamlarda on iki imam isimleri zikredilir. Ancak, miraçlama ve tevhid formlarındaki bazı şiirlerde de bu isimlere rastladığımız için bu şiirleri de ortak noktalarıyla değerlendirdik. Çalışmamızın genel hattını oluşturan derlemeler ve bunların müzikal analizi tablolar ile sağlanmıştır. Buna bağlı olarak, İstanbul sınırları içerisindeki örneklemimizde bulunan cemevlerinde yaptığımız çeşitli derlemeler sonucunda ulaştığımız bulgular, düvâzdeh imamların önemli örneklerini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to discuss musical analysis of the düvazdeh imams (the twelve imams), which is an important form in the cem (djem) rituals. Besides, our dissertation explains the subject of zakir (the one who does dhikr) and music through the relationship of origin, cultural memory and ritual and also examines other forms performed in Alawi-Bektashi music. Also, it has been determined that there are sub-types of düvazdeh imams related to the services rendered in the cem rituals. These sub-types related to these services are cheragh (candle) düvaz, sacrifice düvaz and repentance düvaz. The names of the Twelve Imams are mentioned in düvazdeh imams. However, because we encountered these names in some poems in the forms of ascension and tawhid, we evaluated these poems with their common points. The compilations that form the general line of our dissertation and their musical analysis are provided with tables. Accordingly, the findings we reached as a result of the various compilations we made in the cemevis (djemevis) in our sample within the borders of Istanbul constitute important examples of düvazdeh imams.