Alevilikte duazimamlar ve Şah İbrahim Veli Ocağındaki örnekleri
Duazimams in Alevilik/Alevism and their examples in Shah İbrahim Ocağı
  1. Tez No: 464955
  2. Yazar: YUSUF BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Alevi inancında en temel ibadet biçimi cemdir. Cemler başta olmak üzere, geleneğin yansıdığı her ritüelde sözel ya da müzik eşlikli etkin işleve sahip duazimamlar; Hz.Ali'den başlayarak sırasıyla On İki İmam'ları öven aynı zamanda inanca ait kavramlara ve tarihsel olaylara vurgu yapan, hece veya aruz ölçüsüyle yazılan nazım biçimidir. Literatürde; düvaz, düvazimam, düvaz-ı imam, düvazdeh, düvazdeh imam, duvaz, duvazimam gibi kullanımları vardır. Bu araştırmada Şah İbrahim Veli süreği cemleri üzerinden duazimamların cem içindeki yeri ve anlamı nedir sorusuna cevap aranmış ve analitik bir bakış açısıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fundamental way of worship in Alevism is cem. In cems, one of the most significant types of poetry is duazimams, which are recited to venerate the Twelver Imams and historical anectodes and written in syllabic ana aruz meters. Duazimams have an essential role in the trasmission of Alevi culture among generations. İn the religious literature, duazimams are referred as düvaz, düvazimam, düvaz-ı imam, düvazdeh, düvazdeh imam. Since duazimams have not been researched sufficiently to this day, this thesis will analyze the place and meaning of duazimams within the cem by drawing upon the cems of Shah Ibrahim Veli Ocagi.