Histerektomi ameliyatlarında midazolam ve propofol ile yapılan anestezi indüksiyonunun hastalarda karaciğer fonksiyon testleri, intraoperatif hemodinami, postoperatif ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of anesthesia induction with propofol and midazolam in hysterectomy surgeries on liver function tests, intraoperative hemodynamics and postoperative pain
- Tez No: 710284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR TOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Genel anestezi başlangıcında bilinç kaybını sağlayan ancak sonlandırıldıktan sonra hızlı derlenme sağlayan intravenöz indüksiyon ajanları günümüzde anestezi indüksiyonu için sıklıkla kullanılmaktadır. İdeal bir intravenöz anestezik ajandan; karaciğer fonksiyonlarını etkilememesi, vital fonksiyonlar üzerine etkisinin minimal olması, analjezik etkisinin olması beklenir. Çalışmamızda sık kullanılan iki intravenöz ajan olan midazolam ve propofol saydığımız bu özellikler açısından karşılaştırıldı. ASA I-II 35-60 yaş, bayan hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Hastalardan ameliyathane masasında, operasyon sonrası 24. saat ve 48.saatlerde biyokimya kan örnekleri alındı. Çalışmada birinci guruba ( Grup M ) 0,2 mg/kg midazolam,2 mcg/kg fentanil, 0,2 mg/kg cisatrakuryum intavenöz olarak, ikinci gruba (Grup P ) 2 mg/kg propofol %1, 2 mcg/kg fentanil, 0,2 mg/kg cisatrakuryum intavenöz olarak verildi.Orotrakeal entübasyonu takiben anestezi idamesi %4-6 Desfluran, %50 Oksijen,%50 Azotprotoksit karışımı ile sağlandı. 45 dakika aralıklarla intravenöz (0,05-01mcg/kg) fentanil ve (0,02mg/kg) cisatrakuryum uygulandı. Ameliyathanede hastaların preoperatif, anestezi indüksiyonu, cerrahi insizyon, ekstübasyon, postoperatif 5. dakikaki noninvazif Sistolik arter basıncı, Diastolik arter basıncı,Ortalama arter basıncı Kalp atım hızı değerleri kaydedildi. Hastalar serviste görülerek hasta kontrollü ağrı pompa cihaz kullanımı değerlendirildi. Ağrı cihazı toplam 100 ml %0,9 izotonik ile tamamlanmak üzere 400 mg Tramadol ile hazırlandı.İntravenöz olarak kullanıldı. Hastaya PCA uygulanarak 48 saat boyunca hastaya sunulan ve hastanın talep ettiği analjezi miktarı kaydedildi. Sonuç olarak midazolam ve propofol ile yapılan anestezi indüksiyonu sonrası hastalarda karaciğer fonksiyonlarına yönelik enzim yükselmeleri olabileceği, hemodinamik açıdan midazolam ile yapılan anestezi indüksiyonlarının daha stabil bir seyir izlediği ve postoperatif dönemde ilk iki saatte propofol indüksiyonunun hastalarda ki ağrı düzeylerinde midazolama göre daha düşük olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The comparison of anesthesia induction with propofol and midazolam in hysterectomy surgeries on Liver function tests, Intraoperative Hemodynamics and Postoperative Pain. ABSTRACT At the beginning of general anesthesia the intravenous induction agents that provides loss of consciousness but a quick recovery at the end are often use today for induction of anesthesia. From an ideal intravenous anesthetic agent does not affect liver function, have minimal impact on vital functions and expected to have analgesic effect. In our study, two commonly used intravenous agent propofol and midazolam were compared in terms of those features mentioned. ASA I-II 35-60 years, female patients were divided randomly into two groups. The blood samples were taken from patients in the operating room table, 24th and 48th hours after the operation. In our study, 0,2 mg/kg midazolam,2 mcg/kg fentanil, 0,2 mg/kg cisatrakuryum was given to the first group ( Grup M ) intravenously, 2 mg/kg propofol %1, 2 mcg/kg fentanil, 0,2 mg/kg cisatrakuryum was given to the second group (Grup P ) intravenously. Following orotrakeal intubation anesthesia maintenance is achieved with a mixture of %4-6 Desfluran, %50 Oksijen,%50 Azotprotoksit. Fentanyl (0.05-01mcg / kg) and cisatrakuryum (0,02mg/kg) was administired intravenously with 45 minutes intervals. In the operating room patients preoperatively, anesthesia induction, surgical incision, extubation, postoperative 5th minute noninvasive systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, average arterial pressure, heart rate values were recorded. Patients have seen in the service were evaluated using patient-controlled pain pump devices. PCA was prepared,to be completed with a total of 100 ml 0.9% saline solution with 400mg tramadolol, used ıntravenously. By applying PCA to the patient,the amount of analgesia was recorded that presented to the patient and request of patient for 48 hours. As a result we observed that liver enzymes could be raised by anasthesia induction made with midazolam and propofol. As hemodynamic parameters midazolam was more stabil than propofol and post-operatif first 2 hours the pain lavel was less with propofol induction.