Histerektomi sonrası baş etme yöntemleri ve ruhsal belirtiler
Coping and psychological sympthoms after hysterectomy
- Tez No: 69633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, histerektomi yapılan kadınlarda ameliyattan sonra görülen ruhsal belirtileri ve kullanılan baş etme yöntemlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve kullanılan baş etme yöntemleriyle ruhsal belirtiler arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi ve SSK Bolu Hastanesi'nde 01.04.1997-31.10.1997 tarihleri arasında histerektomi uygulanan 60 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; kadınların sosyodemografik ve ameliyatlarına ilişkin özelliklerini içeren“Hasta Bilgi Formu”, kullandıkları baş etme yöntemlerinin belirlenmesi için“Stresle Başa Çıkma ölçeği”ve ruhsal belirtilerin saptanması için“Ruhsal Belirti Tarama Listesi-SCL 90-R”kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından teke tek görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin bilgisayara girilmesi ve değerlendirilmesi SPSS 6.0 programında yapılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesinde yüzdelik, t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey B testi ve korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, histerektomi yapılan kadınların daha çok duygu odaklı baş etme yöntemlerini ve en fazla dine yönelmeyi kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine psychological symptoms and used coping strategies after hysterectomy and to find the relation between the coping strategies and psychological findings. This study covered 60 women patients who had undergone hysterectomy in The İzzet Baysal Government Hospital and in The SSK Bolu Hospital, between April 1st 1997 and October 31st 1997. Patients were evaluated by“Patient Information Questionnaire”that was included the information about their social demographic characteristics and their surgeries;“Stress Coping Measure”for understanding the coping strategies that were used by patients and“Symptom Check List - SCL 90-R”for demonstrating the psychological sings and symptoms. Interview conducted face to face were used to gather data. The data were entered onto the computer disc and, SPSS 6.0 was used during analyzing statistical data. The collected data were analyzed using percentage, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey's B test and correlation coefficients. This study showed that women used emotion-focused strategies to cope and turning to religion was the most common strategy used by them. The patients who were