Mitral pozisyonunda Björk-Shiley ve Sorin prostetik kalp kapaklarının postoperatif erken ve geç dönemde karşılaştırılması
A Comperative study: Early and late postoperative results on mitral position between Björk-Shiley-Convexo-Concave and Sorin allcarbon prostatic heart valves
- Tez No: 71032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT ÖZPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
8.ÖZET: Selçuk Üniversitesi Hastanesinde 1 Ağustos 1990-30 Haziran 1996 tarihleri arasında Björk- Shiley-Konveks-konkav (BSCC) ve Sorin Allcarbon (SA) prostatik kalp kapağı ilel22 hastaya Mitral Valv Replasmanı (MVR) uygulandı. Hastaların 102 'sine SA, diğerlerine BSCC ile MVR yapıldı.Hastalar 5 yıl boyunca, 3 'er ayhk periyotlarda düzerdi olarak takip edildi Ortalama takip zamanı 32 aydı.Hastane mortalitesi, SA uygulanan hastalar için %5.8,BSCC uygulanan hastalar için %15 idi.Khi Kare testi ile postoperatif erken dönemde guruplar arası önemli bir fark olmadığı gösterildi (P=1.19, P>0.05).Kümülatif 5 yıllık yaşam oram retrospektif olarak bakıldığı zaman ; SA için %89.6,BSCC için %100 olarak hesaplandı.Geç dönem takipde 6 vakada tromboembolik olaylara bağlı ölümler, 3 vakada evde ani ölümler ve kalp dışı nedenle 1 vakada ölüm gözlendi.Khi Kare testi ile kapak trombüsü ve tromboembolik olaylarda BSCC kapak lehine değerler bulundu (P=0.425,P
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY: A COMPARATIVE STUDY.EARLY AND LATE POSTOPERATIVE RESULTS ON MITRAL POSITION BETWEEN BJORK-SHILEY-CONVEXO-CONCAVE AND SOKM ALLCARBON PROSTATIC HEART VALVES A total of 122 consecutive patients underwent valve replacement with a Björk-Shiley- Convexo-Concave (BSCC) and Sorin Allcarbon (SA) prostheses from August 1,1990 through June 30, 1996.A Total of 102 patients had a mitral valve replacement with SA, others had mitral valve replacement with BSCC at Selçuk Universty Hospital All survivors were prospectively followed by regular clinical examinations every 3 months for 5 years. The mean follow-up time was 32 months.