Ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi rehberliğinde perkütan biyopsi, aspirasyon, direnaj ve enjeksiyonlar
Percutaneous biopsy, aspiration, drainage and injection's under US and CT guidance
- Tez No: 71033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET Amaç;Ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi rehberliğinde perkütan girişimlerin etkinliğini anlamaktır. Bu çalışmada US veya BT rehberliğinde 54 hastaya perkütan girişim yapıldı. Kitle veya parankimden perkütan iğne biyopsisi yapılan 27 vakada, %.88.8 oranında doğru tanıya ulaşılmıştır. 3 olguda (%11.2) biyopsi işlemi başarısız oldu. Hastaların %11.2'inda ağrı.kanama veya hematom gibi komplikasyonlar gelişti. US veya BT rehberliğinde 32 kistik lezyon kateterize edilip aspire veya direne edildi. 25 hastada (%96.8) aspirasyon veya direnaj işlemi başarı ile gerçekleştirildi. 1 olguda aspirasyon işlemi başarılı olmamıştır. Aspirasyon veya direnaj işleminden sonra herhangi bir majör komplikasyon gözlenmedi. Bir hastada bilgisayarlı tomografi rehberliğinde çölyak gangliyon blokajı gerçekleştirildi. Çölyak pleksus blokajı başarılı oldu. Ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi rehberliğinde perkütan iğne biyopsisi, perkütan aspirasyon veya direnaj işlemi ile pek çok lezyonda cerrahi girişime gerek kalmadan tanı konulması veya tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi rehberliğindeki perkütan girişimsel işlemler geniş kabul görmüştür çünkü ; basit, emniyetli ve doğruluk oranı yüksektir. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Percutaneous Biopsy,Aspiration, Drainage and Injection's Under US and CT Guidance Purpose; to determine the efficacy of percutaneous intervention's under US and CT guidance. In this study, ultrasonography or computed tomography guided percutaneous intervention was performed in 54 patients. Percutaneous needle biopsies of 27 cases with masses or parencyhim yielded on overall accuracy rate of %88.8. In three casses (%11.2) the biopsy procedure was insufficient. Complication such as pain, hemorrhage or hematom was observed in %1 1.2 of patients. US or CT was utilised to guide percutaneous catheter aspiration or drainage of 32 cystic lesions..Aspiration or drainage was succesfull in 25 patients ( %96.8). in one case (%3.2) the aspiration procedure was unsuccessful. No major complication was observed after aspiration or drainage. In one patient performed celiac ganglion blocage with alcohol under CT guidance. The celiac plexus blocage was succesful. Percutaneous needle biopsy, percutan aspiration or drainage procedure.under US or CT guidance, of lesions is a well-established procedure for diagnosing or treatment different lesions without surgery. Percutaneous interventions procedures guided by US and CT has gained wide aceptance because of simplicity.safety and accuracy. 66