Financial analysis and determinants of foreign direct investments in the oil sector in the northern region of Iraq
Kuzey Irak'ın petrol sektörüne yapılan doğrudan yabancı yatırımların finansal analizi ve etkili faktörler
  1. Tez No: 710339
  2. Yazar: NAJI MASEEHO ODEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Finansal oranlar, bir işletmenin veya şirketin finansal sağlığını ölçmeye yardımcı olan en önemli ölçümlerden biridir. Bu oranlar, çeşitli finansal özellikleri incelemek için uygulanabilir. Bu çalışmada, 2011-2019 yılları arasında uluslararası petrol şirketleri için en önemli dokuz finansal oran olan varlık getirisi, öz sermaye getirisi, yatırılan sermaye getirisi, faiz karşılama oranı, borç/özkaynak oranı, brüt kar marjı, cari oran, hızlı oran ve işletme sermayesi seçilmiş ve analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, ExxonMobil ilk beş oranda en iyi orana sahip olurken, General Energy cari ve hızlı oranlarda diğerlerinden daha iyi sonuçlar elde etmiştir. Sırasıyla Rosneft ve Gazprom brüt kar marjı ve işletme sermayesinde en iyi sonuca sahip olmuştur. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin petrol sektörüne yapılan doğrudan yabancı yatırımı etkileyen faktörleri araştırmak ve değerlendirmek için, Ağustos-Aralık 2019 tarihleri arasında bölgedeki uluslararası petrol şirketlerinden 174 katılımcıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen sonuçlara göre, siyasi risk ve finansal konular bölgede faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketleri tarafından sırasıyla %47 ve %49 oranında ana riskler ve konular olarak seçilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, petrol sektöründeki doğrudan yabancı yatırımı etkileyen faktörler ve uluslararası petrol şirketlerini yatırım yapmaya çeken faktörler araştırılmıştır. Üretim paylaşım sözleşmeleri ve vergilerin kaldırılması/vergilerin muaf tutulması başlıca çekici faktörlerden ikisi olarak seçilmiştir. Şirketlerin gelirlerinin petrol fiyatları ve finansal oranlarla ilişkisini analiz etmek için basit ve çoklu regresyonlar kullanılmıştır. Sonuçlar, neredeyse tüm şirketler için değişkenler arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Irak merkezi hükümetiyle enerji sektörü hakkında görüşmesi tavsiye edilmektedir, çünkü neredeyse tüm uluslararası petrol şirketleri Erbil ve Bağdat arasındaki çatışmalardan ve özellikle de enerji konularında siyasi ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldıklarından memnun olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Financial ratios are one of the most important measurements that assist in measuring the financial health of a business or company. These ratios can be applied to examine several financial traits. In this study, the nine most important financial ratios for international oil companies (IOCs) between 2011 and 2019 were selected and analyzed: return on assets (ROA), return on equity (ROE), return on invested capital (ROIC), interest coverage ratio, Debt/Equity ratio, gross profit margin (GPM), current ratio, quick ratio, and working capital. Based on the results, ExxonMobil did best in the first five ratios, Genel Energy had better results than others in current and quick ratios, Rosneft and Gazprom were best in GPM and working capital respectively. To investigate and evaluate the determinants of foreign direct investment (FDI) in the oil sector in the KRI, a questionnaire was distributed to 174 participants from IOCs in the region between August and December 2019. The main risks and challenges restricting the development of IOCs' activities in the KRI were investigated. Based on the collected results from the questionnaire, political and financial issues were rated as the main risks by IOCs operating in the region, at 47% and 49% respectively. This study investigated the determinants of FDI in the oil sector, and the factors that attract international oil companies. Production sharing contracts and tax removal / exemption of taxes were selected as two of the main attractive factors. Simple and multiple regressions were used to analyse the relationship of companies' revenue with oil price and financial ratios. The results showed a significant relationship between them for almost all the companies. Based on findings, it is recommended that the KRG negotiates with the central government of Iraq about the energy sector, because almost all international oil companies are not happy about the conflicts between Erbil and Baghdad, and especially about energy issues, as they face political and financial risks based on these conflicts.