Sabit ortodontik tedavi gören bireylerin farklı beslenme alışkanlıklarının periodontal sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different dietary habits on periodontal health of individuals with fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 710345
  2. Yazar: CAN TAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sabit Ortodontik Tedavi Gören Bireylerin Farklı Beslenme Alışkanlıklarının Periodontal Sağlık Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Bu tez çalışmasının amacı; ortodontik tedavi gören hastalarda beslenmenin periodontal dokuların sağlığı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Tek merkezli, ulusal, prospektif olan çalışmamıza gönüllü seçim kriterlerine uygun, yaş ortalaması 16,19±1,585 yıl, en az 6 aydır sabit ortodontik tedavi gören 13-19 yaş aralığında toplam 118 birey dahil edilmiştir. Çalışmamızda diyet kayıtlarının elde edilmesi ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilebilmesi için çeşitli anket formları kullanılmıştır. Periodontal durumun değerlendirilmesi için ise Kanama İndeksi, Ortodontik Plak İndeksi (OPI), Toplum Periodontal Tedavi İhtiyacı (CPITN) indeksi ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamızın istatistik değerlendirmesi ANOVA, Tukey, Freeman-Halton Fisher Kesin (Exact) Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF DIFFERENT DIETARY HABITS ON PERIODONTAL HEALTH OF INDIVIDUALS WITH FIXED ORTHODONTIC TREATMENT The aim of this thesis study is to investigate the effect of nutrition on the health of periodontal tissues in patients undergoing orthodontic treatment. A total of 118 subjects suitable for the selection criteria aged between 13-19 years with a mean age of 16.19 ± 1.585 years and who had been treated with fixed orthodontic treatment for 6 months were included in this prospective single-center study. In our study, various questionnaire forms were used in order to obtain dietary intake and to evaluate the nutritional habits. For the evaluation of periodontal status, Bleeding Index, Orthodontic Plaque Index (OPI), Community Periodontal index of Treatment Needs (CPITN) index was measured. ANOVA, Tukey test, Freeman-Halton Fisher's Exact Chi-Square test were used for the statistical analysis of our study.