Dental estetiğin psikososyal etkilerinin adolesan ve erişkin bireylerde incelenmesi
Researching psychosocial effects of dental aesthetics on adolescents and adult individuals
  1. Tez No: 710346
  2. Yazar: ŞEVKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; adölesan ve erişkin bireylerin objektif ve subjektif ortodontik tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesi, bireylerin malokluzyon farkındalıklarının değerlendirilmesi ve malokluzyonun psikososyal duruma etkisinin incelenmesidir. Çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesinde öğrenim gören 18 yaşından büyük genç erişkinler ile Isparta bölgesinde sosyoekonomik açıdan farklı seviyelerdeki ortaokullarda öğrenim gören, 12-14 yaş aralığında olan rastgele seçilmiş toplam 430 gönüllü birey üzerinde yapılmıştır. Bireylere anketler verilerek doldurulması istenmiştir. Objektif tedavi ihtiyaçları DAI indeksi ile subjektif tedavi ihtiyacı ise IOTN AC indeksi ile belirlenmiştir. Belirlenen objektif ve subjektif tedavi ihtiyaçlarıyla PIDAQ ölçeğindeki değişim incelenmiştir. Çalışmamızın istatistik değerlendirmesi T testi, Anova, Ki Kare testleri ile yapılmıştır. IOTN AC indeksine göre hekim ve hasta skorları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Genel olarak bakıldığında hastalar kendi malokluzyon seviyesini hekimlere göre daha düşük skorlama eğilimindedir. IOTN AC indeksi ile PIDAQ arasındaki ilişki incelendiğinde; adölesan bireylerde PIDAQ ölçeğinin 3 alt boyutunda, erişkinlerde ise 4 alt boyutta da anlamlı değişiklikler olmuştur. DAI indeksi ile PIDAQ arasındaki ilişki incelendiğinde adölesan bireylerde 1 alt boyutta, erişkinlerde ise yine 4 alt boyutta da anlamlı değişiklikler olmuştur. Erişkin bireyler, objektif ve subjektif ortodontik tedavi ihtiyaçları arttıkça adölesanlara göre malokluzyonun psikososyal etkilerinden daha çok etkilenmektedir. PIDAQ ölçeğindeki değişim cinsiyet boyutunda incelendiğinde; adölesanlarda anlamlı bir fark yok iken, erişkin bireylerde kadınlar erkeklere göre daha çok etkilenmiştir. PIDAQ ölçeğindeki değişim ile sosyoekonomik boyutta incelendiğinde ise adölesan ve erişkin bireylerde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; determination of objective and subjective orthodontic treatment needs of adolescents and adult individuals, evaluation of individual's malocclusion awareness and examination of the effect of malocclusion on psychosocial situation. The study was carried out on a total of 430 randomly selected volunteers aged 12-14 years old who were studying at different levels of socioeconomically middle schools in Isparta, young adults who were older than 18 years old and who were studying at Suleyman Demirel University. Individuals were asked to fill in surveys. Objective treatment needs were assessed with the DAI index, and subjective treatment needs with the IOTN AC index. The change in the PIDAQ scale was assessed with the determined objective and subjective treatment needs. The statistical evaluation of our study was done by T test, Anova, Chi square tests. Significant differences were found between physician and patient scores according to IOTN AC index. In general, patients tend to score lower in their malocclusion level than doctors. When the relation between IOTN AC index and PIDAQ is examined; significant changes were observed in 3 subscales of PIDAQ scale in adolescent individuals and in 4 subscales in adults. When the relationship between DAI index and PIDAQ is examined, significant changes are observed in 1 subscale in adolescents and 4 subscales in adults. Adult individuals are more affected by the psychological effects of malocclusion compared to adolescents as objective and subjective orthodontic treatment needs increase. When the change in the PIDAQ scale is examined from the point of gender; there was no significant difference in adolescents, whereas in adult subjects, women were more affected than men. When the change in the PIDAQ scale was analyzed with regards to the socioeconomic level, no significant difference was found in adolescent and adult individuals.