Han Hanedanlığı döneminde Hunların Çinlilerle savaşları
Wars of the Huns with Chinese under Han Dynasty
- Tez No: 710347
- Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk tarihinin en eski siyasi yapılanmalarından olan Hunlar ile Çinliler arasında tarihte pek çok savaş meydana gelmiştir. Özellikle Han Hanedanlığı'nın Çin'de başa geçmesi ve sonrasında Batur Tanrıkut'un (Mete), Hun tahtında yer alması ile bu savaşlar daha şiddetli hâle gelmiştir. Batur Tanrıkut(Mete)zamanında yaşanan savaşlara baktığımızda Hunların, Han Hanedanlığı'na üstünlük sağladığını görmekteyiz. Yaşanan pek çok savaşta Hunlar, Çin'in ordusunu peşinden sürüklemiş, yıpratmış ve en zayıf anlarında tekrar saldırıya geçerek Çin'i yenilgiye uğratmıştır.Daha sonra meydana gelen ilişkileri incelediğimizde ise Hunların içinde çıkan taht kavgaları, onları düşmanları karşısında savunmasız bırakmıştır. Hunlar önce Çiçi ve Hohanyeh zamanında ikiye ayrılmıştır. Çiçi, Çin'e bağlanmayı reddederken Hohanyeh Çin'e tabi olmuştur. Sonraki Han hanedanı hükümdarı Wang Mang zamanında güç kazanan Güney Hunlar, yeniden Çin'den bağımsız hareket etmeye başlamıştır. Ardından gelen iç karışıklık ile Hunlar bir kez daha ikiye ayrılmıştır. Güney Hunlar, Han hanedanı egemenliği altına girerken Kuzey Hunlar Çin ile olan savaşlarına devam etmiştir. Bir süre sonra Güney Hunların Kuzey Hunlar ile tekrar birleşme gayreti Han hanedanı tarafından engellenmiştir. Kuzey Hunlar Çin ile yapılan savaşlarda yenilerek Batı yönünde göç etmiştir. Bu çalışmada Han Hanedanlığı döneminde Hunların Çinlilerle yapılanuzun soluklu savaşları incelenmektedir. Anahtar Kelimeler : Hunlar, Han Hanedanlığı, Hun Tarihi, Çin Tarihi, Batur Tanrıkut (Mete)
Özet (Çeviri)
There have been many wars in history between the Huns and the Chinese, one of the oldest political structures in Turkish history. These wars have become more violent especially with the Han Dynasty taking over in China and the subsequent accession of Batur Tanrıkut (Mete) to the Hun throne. When we look at the wars in the time of Batur Tanrıkut, we see that the Huns have dominated the Han Dynasty. In many battles, the Huns chased after China's army, tore it down, and attacked again in their weakest moments, defeating China. And when we looked at the relationships that were later occurring, the battle of the throne in the Huns left them vulnerable to their enemies. The Huns were divided into two in the time of Çiçi and Hohanyeh. While Çiçi refused to connect to China, Hohanyeh was a Chinese one. The Huns, which gained power in the next Han Dynasty ruler Wang Mang's time, are now moving again independently of China. The Huns are once again divided into two with the following internal disturbance. As the South Huns dominated the Han Dynasty, the North Huns continued their war with China. After a while, the South Huns' attempt to reunite with the North Huns was blocked by the Han Dynasty. The North Huns were defeated in the wars with China and emigrated in the West direction. This study examines the long-running wars that were fought by the Huns against the Chinese during the Han Dynasty. Key Words : Huns, Han Dynasty, Hun History, ChineseHistory, Mo-tun