Iğdır ili mısır üretim alanlarında görülen yabancı otların belirlenmesi ve bazı herbisitlerin yabancı otlanma ile mısır verimine etkisi
Weed species in maize fields of igdir province and the effects of some herbicides on the weeds and maize yield
  1. Tez No: 710372
  2. Yazar: ÇAĞLAR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Iğdır ili mısır (Zea mays L.) ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini belirlemek ve bazı herbisitlerin mısır verimine olan etkilerini araştırmak amacı ile 2017 yılında yürütülmüştür. Farklı herbisitlerin yabancı otlanmaya ve mısır verimine olan etkilerinin araştırılması amacıyla, Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde ekimi yapılan mısır tarlasında 7 karakter ve 4 tekerrürden oluşan çalışma, Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre kurulmuştur. Denemede 330 g/l pendimethalin, 225 g/l isoxaflutole + 90 g/l thiencarbazone methyl + 150 g/l cyprosulfamide, %25 tritosulfuron + %50 dicamba, 452,42 g/l 2,4-D EHE + 6,25 g florasulam ve 40 g/l nicosulfuron aktif maddeli 5 farklı herbisit kullanılmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında Iğdır ili mısır ekim alanları dikkate alınarak Iğdır Merkez (34), Karakoyunlu (13), Aralık (2) ve Tuzluca (1) ilçelerinden toplam 50 farklı tarlada sürveyler gerçekleştirilmiştir. Yapılan sürveyler sonucunda 11 bitki familyasına ait 25 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Sahip oldukları yabancı ot tür sayılarına göre; Poaceae (8), Fabaceae (4) ve Asteraceae (3) en geniş 3 familya olarak sıralanmıştır. Araştırmalarda belirlenen yabancı ot türlerinin 13 tanesinin rastlama sıklığı % 10'un üzerinde bulunmuştur. Bu yabancı otların ilk beş tanesi sırasıyla; Sorghum halepense (L.) Pers. (%94), Portulaca oleracea L. (%68), Xanthium strumarium L. (%62), Amaranthus retroflexus L. (%38) ve Convolvulus arvensis L. (%28) olmuştur. Mısır verimini ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla; dane verimi, koçan sıra sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, bitki boyu ve bin dane ağırlığı yönünden değerlendirilmiştir. Yabancı otların sürekli çapa yapılması ile yapılan mücadelenin, yabancı otlu parsellere göre yukarıda belirtilen verim ve verim unsurları yönünden sırayla; %98, %31,3, %38,5, %19,8, %66,2, %64,8'lik artış sağlanmıştır. Kullanılan bütün herbisitlerden elde edilen verimler yabancı otlu parsellere göre daha yüksek bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The goal of this research was to survey the distribution of weed species in maize (Zea mays L.) production areas of Igdir Province and to determine the effects of different herbicides on maize yield. To determine the effects of some herbicides on the maize yield, a field experiment was conducted at the Agricultural Research and Practice Center of Igdir University. The experiment was conducted on 7 treatments with 4 replications and laid out in The Completely Randomized Block Design. The treatments of this experiment were: 330 g/l pendimethalin, 225 g/l isoxaflutole + 90 g/l thiencarbazone methyl + 150 g/l cyprosulfamide, %25 tritosulfuron + %50 dicamba, 452,42 g/l 2,4-D EHE + 6,25 g florasulam, 40 g/l nicosulfuron, weed-free and weedy check. A total of 50 survey sites were visited across Iğdir Center (34) and its districts Karakoyunlu (13), Aralık (2) and Tuzluca (1) according to maize production areas in 2017 during the months of June and July. Surveys resulted with 25 weed species belonging to 11 families in maize fields. According to the weed species included, top 3 largest families were found to be Poaceae (8), Fabaceae (4) and Asteraceae (3). Of all these species, 13 were displayed a frequency of more than 10 percent. The top 5 species determined in terms of frequency were Sorghum halepense (L.) Pers. (94%), Portulaca oleracea L. (68%), Xanthium strumarium L. (62%), Amaranthus retroflexus L. (38%), Convolvulus arvensis L. (28%). The yield and its components of maize was evaluated in terms of the number of rows of cobs, the length of the cob, the diameter of the cob, the height of the plant and the thousand grain weight percentage increase was obtained 98%, 31,3%, 38,5%, 19,8%, 66,2% and 64,8%, respectively. According to the yield criteria stated above, while weed free check compared with weedy check plots. The yields in all herbicides treatments were significantly greater than the untreated control.