Batman ili mısır ekim alanlarında sorun olan yabancı otların belirlenmesi ve uygulanan kontrol yöntemlerinin araştırılması
Identification of weeds that are problem in corn plant areas of Batman province and investigation of applied control methods
- Tez No: 877346
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ, PROF. DR. SONGÜL GÜRSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Iğdır Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 2022 yılında Batman ili mısır üretim alanlarında bulunan yabancı ot türleri, yoğunlukları, rastlama sıklıkları ve mısır üreticilerinin yabancı ot sorunlarını çözmedeki görüşlerini ve mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, 120 mısır üretim alanında sürvey çalışması yapılmış ve bu alanlardaki çiftçilere mısır tarımında uyguladıkları kültürel işlemler ve yabancı ot kontrol yöntemlerine yönelik 35 soruluk bir anket çalışması uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; 2'i monokotiledon, 19'u ise dikotiledon olmak üzere mısır ekim alanlarında 21 familyaya ait 44 yabancı ot türü tespit edilmiş olup bu familyalar içerisinde en fazla yabancı ot türü sayısına göre; Poaceae (8 tür), Asteraceae (4 tür), Amaranthaceae (4 tür) olduğu belirlenmiştir. Rastlama sıklıklar en yüksek yabancı ot türleri; Amaranthus retroflexus L. (% 61,66), Sorghum halepense (L.) Pers (% 60,00), Xanthium strumarium L. (% 54,15), Chenopodium album L. (% 42,50) bulunmuştur. Yoğunlukları en yüksek yabancı ot türleri; Amaranthus retroflexus L. (0,989 bitki/m²), Sorghum halepense (L.) Pers (0,775 bitki/m²), Xanthium strumarium L. (0,653 bitki/m²), Echinochloa crus-galli (0,589 bitki/m²) olarak tespit edilmiştir. Çalışma anketine katılan mısır üreticilerin en çok karılaştıkları yabancı otlar; % 30,53'ü Sorghum halepense (L.) Pers, %28,9'u Xanthium strumarium L. ve % 20,72'si Amaranthus retroflexus L. olduğu ve üreticilerin %97,50'si yabancı ot kontrolünde kimyasal mücadeleye başvurduklarını belirtmişlerdir. Mısır üreticileri, toprak hazırlığına genel olarak toprak işlemeye kulaklı pulluk + kültivatör + yaylı tırmık + ekim makinası ya da kulaklı pulluk + kültivatör + tapan + ekim makinasını kullandıklarını ifade etmişlerdir. Çalışmada mısır üreticilerin %90,80'i pnömatik tipli ekim makinayı kullandıkları ve %76,50'si ekim nöbeti yaptıklarını söylemişlerdir. Ayrıca mısır üreticilerinin %93,30'i karık sulama yöntemi ile ürünlerini suladıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the weed species, their density, frequency of occurrence in maize production areas in the province of Batman in 2022, and the opinions and control methods of maize producers in solving weed problems. The study consisted of a 35-question survey of 120 maize farmers in 120 maize production areas. The results of the study revealed the presence of 44 different weed species from 21 families in maize fields. Of these, 2 species were monocotyledons, while the remaining 19 were dicotyledons. Among these families, the species with the highest number of weed species were as follows; they were found to be Poaceae (8 species), Asteraceae (4 species), Amaranthaceae (4 species). Weed species with the highest frequency: Amaranthus retroflexus L. (61,16%), Sorghum halepense (L.) Persia (60,00%) Xanthium strumarium L. (54,15%) and Chenopodium album L. (42,50%) were found. The weed species with the highest densities were; Amaranthus retroflexus L. (0,989 plants/m²), Sorghum halepense (L.) Persia (0,775 plants/m²), Xanthium strumarium L. (0,653 plants /m²), Echinochloa crus-galli (0,589 plants/m²) was determined. The most common weeds encountered by maize producers participating in the study survey are; 30.53% is Sorghum halepense (L.) Pers, 28.9% is Xanthium strumarium L. and 20.72% is Amaranthus retroflexus L. and 97.50% of the producers use chemical control for weed control they expressed. In the study, it was found that 90.80% of corn producers utilized pneumatic-type planting machines, while 76.50% reported implementing crop rotation practices. Furthermore, 93.30% of maize producers indicated their utilization of flood irrigation.