Değiştirilebilir bıçaklı, otomasyonlu kuruyemiş soyma makinesi tasarım ve imalatı
Automated nut peeling machine with replaceable blades
- Tez No: 710375
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gün geçtikçe kuruyemiş sektörünün hızla büyümesiyle birlikte, sektörde farklı makinelere duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak en az 3 farklı kavrulmuş kuruyemiş türünü seçerek, bunların kabuklarının, içlerinden ayırılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun makine tasarımı ve imalatı bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılmıştır. İmalatı yapılan makine endüstriyel tipte olup, kuruyemiş imalatçılarının üretim hatlarında ve/veya ayrı olarak kullanabilecekleri bir makinedir. Bu makine ile birlikte üretim esnasında göz ardı edilen ve atık olarak çöpe atılan kabuklara yönelik başka prosesler de söz konusu olabilmektedir. Ülkemizde yüksek miktarlarda kuruyemiş üretimi ve tüketimi sonucunda ortaya çıkan gıda atıklarının (kabukların) katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi önem taşımaktadır. Ülkemizde günlük olarak tüketilen ve hem evsel gıda atığı hem de normal gıda atığı olarak sınıflandırılabilen, fındık kabuğu, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği kabukları gibi atıkların değerlendirilmesi de bu makine vasıtasıyla mümkün kılınmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kuruyemiş kabuklarının tiplerine göre, yakıt olarak kullanılması (örneğin dizel motorlarda alternatif yakıt olarak), yalıtkan levhalara dönüştürülmesi, belirli kabukların tozları ve küllerinin farklı kompozit işlevlerde kullanılması mümkündür. Bazı kuruyemişlerin kolay tüketimi ve üretilmesi ve bununla birlikte ortaya çıkabilen kabukların, soyulması, kırılması ve istiflenmesi amaçlanarak, bu sayede, yakıt, yalıtkan ve kompozit malzemelerin oluşturulması için farklı tip kabuklar elde edilmiştir. Tez ile hedeflenen, azami olarak (i) 3 çeşit kuruyemiş çeşidinin kabuklarını soyan/kıran, (ii) tüketmeye hazır ürün çıkaran, (iii) en az %80 ürün içini çıkaran, (iv) bir ekran vasıtasıyla kolay kontrol edilebilen, (v) farklı kuruyemiş tiplerine uygun reçeteleri hafızasında tutarak, (vi) istenildiğinde bu reçeteler seçilerek üretim yapabilen bir makine imalatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the nuts sector day by day, the need for different machines in the sector is increasing. Considering these needs, it is aimed to select at least 3 different types of roasted nuts and to separate their shells from them. Machine design and manufacture suitable for this purpose has been made by considering these needs. The machine that is manufactured is of industrial type and it is a machine that can be used by nut manufacturers in their production lines and/or separately. With this machine, there may be other processes for the shells that are ignored during production and thrown away as waste. In our country, it is important to transform the food wastes (shells) resulting from the production and consumption of high amounts of nuts into products with high added value. With this machine, it is possible to evaluate the wastes such as hazelnut shells, sunflower seeds and pumpkin seed shells, which are consumed daily in our country and can be classified as both domestic food waste and normal food waste. According to the researches, it is possible to use the nut shells as fuel (for example, as an alternative fuel in diesel engines), to convert them into insulating sheets, and to use the dusts and ashes of certain shells in different composite functions. With the aim of easy consumption and production of some nuts and peeling, breaking and stacking of the shells that may arise with it, different types of shells have been obtained for the creation of fuel, insulator and composite materials. The aim of the thesis is to manufacture a machine with minimum of (I) peeling/breaking the shells of 3 kinds of nuts, (II) produce ready-to-eat products, (III) removes at least 80% of the shells of the product, (IV) easy to control via a screen, (V) keeping the recipes suitable for different types of nuts in its memory, (VI) can produce by selecting these recipes when requested.