Dünya ve Türkiye örnekleriyle engelsiz kent uygulamaları
Applications of unobstructed cities with the samples of Turkey and world
- Tez No: 710378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇELEBİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kentler ülkelerin öne çıkan yerleşim yerlerindendir. Kentler gelişen ve değişen coğrafyada çeşitli mental özellikler kazanarak türlere ayrılabilmektedirler. Kent; nüfusunun büyük bir kısmı ticaret, sanayi ve hizmet birimleri ile uğraşması sebebiyle diğer alanlara göre tarımsal faaliyetlerin az olduğu yerleşim yeridir. Kentlerin farklı kategorilerde adlandırılması yeni kent türlerini ortaya çıkarmıştır. Bunlar içerisinde yer alan ve öne çıkan kent türü engelsiz kentlerdir. Bu kentler erişim olanaklarının en etkili biçimde kullanıldığı bütün insanlara engelsiz bir yaşam alanı sunarak erişilebilir bir alan sunan yerlerdir. Engelsiz kentlerde yapılan çalışmalarla özel gereksinime ihtiyaç duyan insanlara yaşanılabilir bir ortam sunması temel özelliklerindendir. Yaşadıkları kentin engelsiz bir kent formuna dönüştürülmesi için gerekli taleplerde bulunmak insanların temel hakkı olup bu talepleri karşılamak da yönetim mekanizmalarının temel sorumluluk alanları içerisinde yer almaktadır. Ülkeler gerçekleştirmiş oldukları farklı politik düzenlemeler çerçevesinde engelsiz kentler oluşturmaya yönelik çeşitli uygulamalar gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de kentlerini engelsiz bir şekilde inşa etme politikaları uygulayan ülkeler arasındadır. Türkiye'de de engelsiz kent uygulamaları açısından ilgili mevzuat ve kanunlar bulunmaktadır. Çalışmada Dünyada ve Türkiye'de engelsiz kentlerin oluşturulabilmesi için yapılan örnek model uygulamalara değinilmiştir. Bu kapsamda engelsiz kent uygulama modellerine değinilmiş ve engelli bireylerin konuya ilişkin görüş ve önerilerine başvurulmuştur. Yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye'de engelsiz kent ile ilgili mevzuatın olduğuna ancak uygulama konusunda eksiklikler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are among the prominent settlements of countries. These cities can be divided into types by gaining various mental features in the developing and changing geography. City; It is a settlement where agricultural activities are less than other areas due to the fact that a large part of its population is engaged in trade, industry and service units. Naming cities in different categories has revealed new types of cities. The most prominent city type among these are barrier-free cities. These cities are places where access opportunities are used in the most effective way and provide an accessible space by offering an unhindered living space to all people. One of the main features of barrier-free cities that they offer a livable environment to people with special needs through their work. Demanding a life in a barrier-free city is one of the basic rights of people, and meeting these demands is among the main areas of responsibility of the management mechanisms. Turkey is one of the countries which is working for a barrier-free environment for the citizens. There are relevant legislation and laws in terms of barrier-free urban practices in Turkey. In the study, the studies carried out for the barrier-free city from the world and Turkey are mentioned. Implementation models of a barrier-free city were mentioned and suggestions were received from disabled individuals. As a result of the suggestions, it was determined that Turkey has legislation relating to barrier-free cities, but that execution is lacking.