Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarındaki isim-fiillerin öğretimi konusunun incelenmesi
Examing the subject of teaching infinitives in Turkish as a foreign language coursebooks
- Tez No: 710385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Fiilimsiler, Türkçenin sentaksında önemli yer tutarlar. Üstelik Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen/öğretenlerin zorlandıkları konulardan biridir. Bu tez çalışmasında; fiilimsi, isim-fiil konuları ve dil bilgisi öğretimi, bu konudaki yaklaşım/yöntemler gibi isim-fiillerin öğrenilmesini etkileyen konular dilbilimcilerin verdikleri bilgiler ışığında açıklanmıştır. Yabancı dil olarak Türkçe öğreniminde/öğretiminde kullanılan kitaplarda yer alan isim-fiiller konusu ve etkinlikleri Avrupa ortak öneriler çerçevesi ve dilbilimcilerin bilgileri doğrultusunda incelenip değerlendirilmiştir. Konunun öğretimine yönelik eksikleri kapatmak amacıyla konu anlatımı örneğine yer verilmiştir. Konu anlatım örneğinin ardından konunun kalıcı öğrenilmesinin sağlanması bakımından öğrenilenlerin uygulanabileceği etkinlikler hazırlanmıştır. Araştırma neticesinde yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan kitapların isim-fiil öğretimi konusunda birçok tamamlanması gereken eksikliğe sahip olduğu görülmüştür. Türkçe öğrenen öğrencilerin sadece bu kitapları kullanarak öğretmen olmadan Türkçeyi öğrenemeyecekleri ve bu durumun Türkçe öğreniminin sınırlı alanlara ulaşabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Verbals have an important place in the syntax of Turkish. Moreover, it is one of the subjects that those learning/teaching Turkish as a foreign language have difficulties. In this thesis study; Subjects that affect the learning of noun-verbs such as gerunds, infinitive subjects and grammar teaching, approaches/methods on this subject are explained in the light of the information given by linguists. The subject and activities of infinitives in the books used in the teaching/learning of Turkish as a foreign language were examined and evaluated in line with the European common recommendations framework and the knowledge of linguists. In order to close the deficiencies in teaching the subject, an example of lecture is given. Following the lecture example, activities were prepared in which what was learned can be applied in order to ensure permanent learning of the subject. As a result of the research, it has been seen that the books used in teaching Turkish to foreigners have many deficiencies in the subject of infinitive teaching. It has been concluded that students learning Turkish cannot learn Turkish without a teacher using only these books, and this situation can reach limited areas of Turkish learning.