Yabancılara Türkçe öğretiminde fiil-ad durumu ilişkisi: İstanbul yabancılar için Türkçe ders kitapları örneği
Relations between verbs and noun cases in teaching turkish to foreigners: An example of Turkish textbooks for foreigners: 'Istanbul'
  1. Tez No: 759567
  2. Yazar: SEDEF ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA PİLANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Dil, iletişimi sağlayan en önemli araçtır. Dil edinimi okul öncesi döneme dayanmakta; dil öğretimi ise ana dili ve yabancı dil olarak iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Türkiye'de ana dil eğitiminin yanı sıra yabancı dil olarak Türkçe öğretimi de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Yabancılara Türkçe öğretiminin tarihi çok eskilere dayansa da günümüzde hâlâ bu alanla ilgili özellikle uygulamada sorunlar bulunmakta ve bu sorunlara çözüm arayışları devam etmektedir. Farklı değişkenlerden kaynaklanan bu sorunlar pek çok çalışmanın konusu olmayı sürdürmektedir. Türkçe öğrenmek isteyen yabancı öğrencilerin özellikle ad durum eklerinin kullanımı konusunda sorun yaşadığının görülmesi bu çalışmanın hazırlanmasına zemin oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Türkçede en sık kullanılan 100 fiil seçilmiştir ve İstanbul Yabancılar İçin Türkçe Öğretimi A1-A2-B1-B2-C1 seviyeleri ders kitaplarında bu fiillerin geçtiği cümleler taranmıştır. Böylelikle ad durum ekleri ve fiillerin ilişkileri üzerine bir sonuç ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is the most important tool to communicate. Language acquisition is based on pre-school period; language teaching occurs in two different ways as one's mother tongue and foreign language. In Turkey, besides mother tongue based education, teaching Turkish as a foreign language becomes important day by day. Even though the history of teaching Turkish to foreigners dates back to the old times, there are still some issues about this field, particularly in practical terms and seeking for different solutions to these problems continues. These issues that stem from different variables maintain being the subject of many research. The fact that foreign students who want to learn Turkish have problems especially in the use of noun suffixes forms the basis for the preparation of this study. In this direction, the 100 most frequently used verbs in Turkish were selected and the sentences containing these verbs were scanned in the textbooks of Istanbul Teaching Turkish as a Foreign Language A1-A2-B1-B2-C1 levels. In this way, a result has been revealed on the noun case suffixes and the relations of the verbs.