İslam hukuku açısından sosyal medyanın gelişmesi karşısında insan şahsiyetinin korunması
Protection of human personality against the development of social media in terms of Islamic law
- Tez No: 710399
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Değişen zamanla beraber gelişen teknolojik imkânlar sayesinde sosyal medya mecraları, insanların hayatlarına dâhil olmuş ve hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu dâhil oluş, kullanıcı konumunda olan şahsın hak ve sorumlulukları ile ilgili meseleleri de gündeme getirmiştir. Bu durum, şahsiyet haklarını, sosyal medya ekseninde tartışıp bu bağlamda hakların korunma altına alınması için çözüm yollarının üretilmesini gerektirmektedir. Biz bu çalışmamız ile öncelikle şahsı ve şahsiyet haklarını, internetin keşfinden sonra kullanım alanı bulan sosyal medyanın ortaya çıkış sürecini, gelişimini, özelliklerini, sağladığı kolaylıkları ele alarak genel anlamda sosyal medya araçlarını tanıtmaya çalışıp bu mecralarda karşılaşılan şahsiyet hakkı ihlalleri ve korunma yollarını açıklamaya çalışacağız. Sonrasında ise şahısların, sanal âlem üzerindeki içerik paylaşımlarını ve bu paylaşımların şahsiyeti oluşturan maddi, manevi ve ekonomik değerleri üzerindeki etkisini İslam hukuku açısından değerlendirmeye çalışacağız. Bu bağlamda şahsın kamusal, özel ve sır hayat alanı sınırlarının nasıl olması gerektiği üzerinde durmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Thanks to the technological possibilities that have developed with the changing time, social media channels have been included in people's lives and have become a part of their lives. This inclusion has also brought up issues related to the rights and responsibilities of the user. This situation necessitates discussing personal rights on the axis of social media and producing solutions to protect rights in this context. In this study, we will try to introduce the social media tools in general, by addressing the individual and personality rights, the emergence process, development, features and conveniences of social media, which has been used after the discovery of the internet, and will try to explain the violations of personal rights encountered in these media and the ways of protection. Afterwards, we will try to evaluate the content sharing of individuals on the virtual world and the effect of these shares on the material, moral and economic values that form the personality in terms of Islamic law. In this context, we will try to focus on how the boundaries of the public, private and secret life space of the individual should be.