Sosyal medyanın cinsel suçlar üzerindeki etkisinin İslâm hukuku dinî hükümler bağlamında fıkhî açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of social media on sexual crimes in the context of Islamic law provisions in terms of Islamic jurisprudence
- Tez No: 693064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal medyanın cinsel suçlar üzerindeki etkisinin İslâm hukuku dinî hükümler bağlamında fıkhî açıdan değerlendirilmesinin ele alındığı bu çalışmamızda, geçmişten günümüze değişime uğrayan iletişim araçlarının, özellikle de kontrolsüz kullanılan sosyal medyanın, yaşantımız ve davranışlarımız üzerindeki olumsuz etkisi üzerinde durulmuştur. İnsanın olduğu her yerde ihlâl ve suçların kaçınılmaz olduğu, bir taraftan da bu ihlallere karşılık kişilerin haklarının korunması için hukuk sisteminin zorunluluğu bir gerçektir. Sosyal medya aracılığı ile işlenen cinsel suçlarda, Modern hukuk ve İslâm hukukunun verdiği cezaların birbirinden farklı olduğu görülmektedir. Cinsel suçlar Türk Ceza Kanunu'nda“Cinsel saldırı”,“Çocukların cinsel istismarı”,“Reşit olmayanla cinsel ilişki”, ve“Cinsel taciz”olarak değerlendirilirken, İslâm hukukunda ise evlilik dışı her türlü cinsel ilişki yasaklanmış ve bütün cinsel suçlar da zina kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca Hz. Lut (a.s.)'dan itibaren çok tartışmalı bir konu olan eşcinselllik, patolojik sebeplerine girilmeden sosyal boyutuyla hem Modern hukuk hem İslâm hukuku açısından değerlendirilmiş, ilâhî dinlerin eşcinselliğe bakış açıları da kendi kutsal kitaplarına göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is discussed Jurisprudence of the effect of social media on sexual crimes in the context of religious provisions in Islamic law, the negative influence of the uncontrolled use of communication instruments, especially social media, that have changed from past to present, on our lives and beahivors are emphasized. It is a fact that violations and crimes are inevitable wherever there are people, on the other hand, the legal system is necessary to protect the rights of individuals in response to these violations. It is seen that the punishments given by modern law and Islamic law are different from each other in sexual crimes committed through social media. While sexual crimes are evaluated as“sexual harassment of children”,“sexual intercourse with a minor”,“sexual harassment”and“sexual assault”in the Turkish Penal Code; In Islamic law, all kinds of sexual intercourse outside of marriage are prohibited and all sexual crimes are also considered within the scope of adultery. In addition, homosexuality, which has been a very controversial issue since the prophet Lut, has been evaluated in terms of both modern law and Islamic law with its social dimension without going into its pathological reasons, and the perspectives of divine religious on homosexuality are given according to their own holy books.