Kronik karaciğer hastalıklarında troid hormonlarındaki değişiklikler ve sT3'ün karaciğer yetmezlik indeksi olarak değeri
  1. Tez No: 71041
  2. Yazar: EKREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
8. ÖZET Kronik karaciğer hastalıkları toplumumuzda sık olarak bulunan hastalıklar arasındadır. Tiroid dışında önemli bir kronik hastalığı olanlarda, miyokart infarktüsünde, akut travmalar, cerrahi sonrası veya uzamış açlıkta tiroid hormonlarında önemli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler hastalığın şiddetiyle yakından ilişkili olup, bazı hastalıklarda prognostik öneme sahiptir. Biz kronik karaciğer hastalarında bu değişiklilerin hastalığın histopatolojik durumuyla ilişkisini ve önemli bir karaciğer yetmezlik indeksi olan protrombin zamanı ile sT3 arasındaki ilişkileri araştırmayı planladık. Bu çalışmaya 29 kadın 40 erkek toplam 69 hasta alındı. Kontrol grubu olarak da 14 kadın, 1 1 erkek toplam 25 hasta alındı Çalışmaya alınan hastaların 32'si kronik persisitant hepatit, 16'sı kronik aktif hepatit 14'ü siroz. 7'si kronik otoimmün hepatitti. Hasta grubunun tamamına karaciğer biyopsi yapıldı. TSH'da vaka grubunda hafif bir yükselme bulunduysa da bu normal sınırlar içerisindeydi. TT3 ve TT4 siroz ve kronik aktif hepatitte artmış olarak bulundu. sT3 vaka grubunda ortalama 2.54±0.82 olarak bulunurken kontrol grubunda 3.04±0.42 bulundu.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Alterations of thyroid hormones in patients with chronic liver diseases and value of free T3 as an index of liver failure. Chronic liver diseases are seen the most frequent in our population. Some important alterations of thyroid hormones in nonthyroidal illnesses such as major chronic disease, myocardial infarction, acute trauma and postoperatively or after prolonged starvation, can be observed. These are associated with disease severity and prognostic value for them. We planned to analysis the associations between histopathologic diagnosis and the level of thyroid hormones. We also aimed to search the relationship between the prothrombin time (PT), that is an important liver failure index, and fT3 (free T3) in patients with chronic liver disease. This study consisted of 29 female and 40 male patients with chronic liver disease, and a total 25 persons (14 female, 11 male) as a control group. Patient group include 32 chronic persistant hepatitis, 16 chronic active hepatitis, 14 cirrhosis and 7 chronic autoimmune hepatitis. From all patients, liver biopsy was done. The TSH levels obtained in the patient group were found to be slightly higer than in control group, but these value was considered as normal range according to TSH kit. The TT3 and TT4 levels were found to be high in patients with cirrhosis and chronic active hepatitis. The fT3 level was 2.54+0.82pg/dl in the patient group, whereas this was 3.04±0.42pg/dl in the control group.