Tiroid fonksiyon bozukluklarının koroner arter hastalığının gelişimine etkisi
The effect of thyroid dysfunction on the development of coronary artery disease
- Tez No: 912247
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler sistem (KVS) hastalıkları, dünya genelinde başta gelen ölüm nedenleri arasındadır. KVS hastalıklarında ölüme en sık neden olan hastalık koroner arter hastalığı (KAH) olarak kabul edilmektedir. KAH risk faktörleri her zaman araştırmacılar için ilgi çekmiştir. Kabul görmüş aile öyküsü, sigara içimi, diabetes mellitus, hipertansiyon, dislipidemi, hareketsiz bir yaşam tarzı, ileri yaş, cinsiyet ve obezite gibi risk faktörlerinin yanında riski arttırdığı düşünülen faktörler vardır. Bunları kronik böbrek yetmezliği, non-alkolik yağlı karaciğer, sistemik inflamasyona neden olan romatoid artrit, sistemik lupus eritematozis ve inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) gibi kronik hastalıklar, AIDS ve tiroid hastalıkları (hipotiroidi, hipertroidi) şeklinde sıralayabiliniz. Biz bu çalışmamızda KAH gelişiminde tiroid fonksiyon bozukluklarının etkisini araştırmayı hedefledik. KAH gelişiminde tiroid fonksiyon bozukluğunun riski arttırıp arttırmadığını ve arttırıyorsa, şiddeti üzerinde etkisi olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve tek merkezli olarak tasarladığımız araştırmamıza, Ocak 2021 ile Ocak 2023 tarihleri arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KAH ön tanısıyla ilk kez koroner anjiyografi (KAG) yapılan hastalar, hastane bilgi sisteminden taranarak dahil edildi. Bu hastalar, tiroid fonksiyon bozukluğu olan ve olmayan hastalar şeklinde iki ana gruba ayrıldı ve KAG sonuçları açısından karşılaştırıldı. Tiroid fonksiyon bozukluğu olan ya da daha önce tiroid fonksiyon bozukluğu olup tedavi gören hastalar hipotiroidi ve hipertiroidi alt gruplarına dahil edilirken, tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan hastalar kontrol grubu olarak kabul edildi. Çalışmamıza dahil etme kriterleri, 18 yaş üstü olmak, KAH ön tanısıyla ilk kez KAG yapılmış olmayı belirledik. Dışlanma kriterleri olarak 18 yaş altı hastalar, KBY veya hemodiyaliz hastaları, ciddi kalp yetmezliği bulunan hastalar, ilerlemiş KOAH tanılı hastalar, son bir yılda Covid-19 pnömonisi geçirmiş olan hastalar, karaciğer sirozu tanılı hastalar, solid organ ve hematolojik malignitesi olan hastalar, koroner bypass cerrahisi geçirmiş olan hastalar ve akut veya kronik enfeksiyonu olan hastalar belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza 231'i hipertiroidili, 51'i hipotiroidili olmak üzere toplam 282 tiroid fonsiyon bozukluklu hastaya ek olarak tiroid hastalığı olmayan ilk 288 hasta kontrol grubu olarak alındı. Çalışmamızda hipotiroidi ve hipertiroidi hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında koroner arter hastalığının varlığı, sıklığı veya şiddeti açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (Tablo 12). Sonuç: Araştırmamızda, daha önce kanıtlanmış olan yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet mellitus ve obezite gibi risk faktörlerinin, koroner arter hastalığının (KAH) gelişimi ve şiddeti üzerindeki olumsuz etkileri yeniden doğrulanmıştır. Ancak, hipertiroidizm ve hipotiroidizm ile koroner arter hastalığı gelişimi arasında anlamlı bir risk artışı gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cardiovascular diseases (CVD) are among the leading causes of death worldwide. The disease most frequently causing death in CVD is considered to be coronary artery disease (CAD). CAD risk factors have always been of interest to researchers. Along with well-established risk factors such as family history, smoking, diabetes mellitus, hypertension, dyslipidemia, sedentary lifestyle, advanced age, gender, and obesity, there are factors that are thought to increase the risk, such as chronic kidney disease, non-alcoholic fatty liver disease, chronic diseases causing systemic inflammation such as rheumatoid arthritis, systemic lupus erythematosus, and inflammatory bowel disease (IBD), as well as AIDS and thyroid disorders (hypothyroidism, hyperthyroidism). In this study, we aimed to investigate the effect of thyroid dysfunctions on the development of CAD. Specifically, we sought to determine whether thyroid dysfunctions increase the risk of CAD development and, if so, whether it has any impact on its severity. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective, single-center research. It included patients who underwent coronary angiography (CAG) for the first time with a preliminary diagnosis of CAD between January 2021 and January 2023 at Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. These patients were screened through the hospital information system and divided into two main groups: those with a thyroid dysfunction and those without. The CAG results of these groups were compared. Patients with thyroid dysfunction or those who had previously been diagnosed and treated for thyroid dysfunction were included in the hypothyroid and hyperthyroid subgroups, while patients without thyroid dysfunction were considered the control group. Inclusion criteria were patients over the age of 18 and those undergoing CAG for the first time with a preliminary diagnosis of CAD. Exclusion criteria included patients under 18, those with chronic kidney disease (CKD) or on hemodialysis, patients with severe heart failure, advanced chronic obstructive pulmonary disease (COPD), those who had COVID-19 pneumonia within the last year, patients diagnosed with liver cirrhosis, those with solid organ or hematologic malignancies, patients who had undergone coronary bypass surgery, and patients with acute or chronic infections. Results: A total of 282 patients with thyroid dysfunction were identified, including 231 with hyperthyroidism and 51 with hypothyroidism. The first 288 patients without thyroid disease were included as the control group. When the hyperthyroidism, hypothyroidism, and control groups were compared in terms of the presence, frequency, or severity of coronary artery disease no statistically significant differences were found between the groups (Table 12). Conclusion: In our study, the previously established risk factors such as age, gender, hypertension, diabetes mellitus, and obesity were confirmed to have an adverse effect on the development and severity of coronary artery disease (CAD). However, no significant increase in risk for the development of CAD was observed in patients with hyperthyroidism or hypothyroidism.