Transnational corporations, state and classes in Turkey: The rise of new forms of dependent development in global automotive value chains
Türkiye'de ulusötesi şirketler, devlet ve sınıflar: Küresel otomotiv değer zincirlerinde yeni bağımlı kalkınma biçimlerinin yükselişi
  1. Tez No: 710410
  2. Yazar: MUHAMMED KÜRŞAD ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVİN GRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bağımlılık teorisi, günümüz küresel ekonomisindeki az gelişmişliğin bir açıklaması olarak yok mu oldu? Küresel güneyde yeni ekonomik güç merkezlerinin yükselişi ve yüksek katma değerli üretimin artan payı, tabi kılma, çevresellik ve bağımlılık kavramlarını tarihin çöplüğüne mi attı? Günümüzde genel ortak görüş bu soruları olumlu yönde yanıtlamaktadır. Mevcut kalkınma söyleminde yaygın olarak kabul edilen bu iddianın aksine, bu çalışma günümüz küresel güneyindeki bağımlılığın güncel ve analitik olarak geçerli bir kavramsallaştırmasını sunarak bu mefhumların eleştirel kalkınma çalışmalarına geri getirmeyi amaçlamaktadır. Tarihsel-yapısal bağımlılık bakış açısını çıkış noktası olarak alan bu çalışma, Schumpeter'in inovasyon (yenilik) teorisinden, Küresel Değer Zinciri analizlerinden ve kalkınmacı devlet yaklaşımının sınıf-ilişkisel bir eklemlenmesinden türetilen bir dizi kavramsal anlayıştan yararlanarak bağımlı kalkınma kavramını tekrardan ele almakta ve bu kavramı yeniden inşa etmektedir. Bunu yaparken çalışma, merkez-benzeri ve çevre-benzeri faaliyetlerin günümüz küresel ekonomisinde kutuplaşmaya yol açarak zaman ve mekânda nasıl kümelendiğini ve ulusötesi şirketler, devletler ve sınıfların karşılıklı etkileşimi yoluyla hiyerarşik olarak yapılanan küresel değer zincirlerinde yeni bağımlılık biçimlerini mekânsal olarak nasıl üretildiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçeveye dayalı olarak çalışma daha sonra kapitalist kalkınmanın sınırlarını ve olası sonuçlarını ve bunun günümüz küresel güneyindeki daha geniş toplumsal kesimler üzerindeki etkilerini keşfedecektir. Latin Amerika ve Doğu Asya'daki bağımlı kalkınma vakalarına yer yer atıfta bulunan çalışma, Türkiye'de ve Türk otomotiv endüstrisinde değişen dinamikleri ve yeni bağımlılık ilişki biçimlerinin yükselişini irdeleyecektir. Bir değişim ve hareket duygusu ekleyerek çalışma Türk kapitalist kalkınmasının bağımlı doğasının, sınıf güçleri ve devlet-toplum ilişkilerinin değişen konfigürasyonları ve bunların dünya ekonomisiyle olan çok yönlü etkileşimleri yoluyla otomotiv değer zincirlerinde modern Türkiye'nin ilk yıllarından günümüze nasıl somutlaştığını ve yeni biçimler aldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Is dependency theory dead as an explanation of underdevelopment in today's global economy? Has the rise of new economic powerhouses and an increasing share of higher value-added manufacturing in the global south cast the notions of subordination, peripherality and dependence into the dustbin of history? Today, a broad consensus answers these questions in the affirmative. In stark contrast to this commonly-held contention in the current development discourse, this study aims to bring these notions back to critical development studies by offering an up-to-date and analytically valid conceptualisation of dependency in today's global south. Taking the historical-structural dependency perspective as a point of departure, the study revisits and builds upon the notion of dependent development by drawing on a set of conceptual insights derived from Schumpeter's theory of innovation, Global Value Chain analyses and a class-relational articulation of the developmental state. In doing so, the study shows how core-like and periphery-like activities have clustered in time and space, leading to polarisation in today's global economy, and how new forms of dependency have been spatially reproduced along hierarchically-structured global value chains through the interplay of transnational corporations, states and classes. Based on this framework, the study then explores the limits and prospects of capitalist development and its implications for wider society in today's global south. With occasional references to cases of dependent development in Latin America and East Asia, the study examines changing dynamics and rise of new forms of dependency relations in Turkey and the Turkish automotive industry. Adding a sense of change and movement, the study shows how dependent nature of Turkish capitalist development has concretised and taken new forms along automotive value chains through shifting configurations of class forces and state-society relations, and their manifold interactions with the world economy, from the early years of modern Turkey to the present