Ulus devlet, ulusüstü şirketler ve hane halkı tercihleri kapsamında 'Talebin serbest dolaşımı'
In the context of nation-state, transnational corporations and household preferences 'Free movement of demand'
- Tez No: 874539
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez konusu çalışma, dijitalleşen piyasa sürecinde yeni bir kavram olarak“Talebin Serbest Dolaşımı”nedeniyle ortaya çıkan çatışmanın aktör düzeyinde incelenmesini amaçlamaktadır. Talebin serbest dolaşımı olarak adlandırdığımız, dijital bireylerin zaman ve mekândan etkilenmeden taleplerini karşıladığı savına literatürde rastlanmamıştır. Bu bağlamda yeni bir durum olarak global dijital piyasanın çatışma alanını analiz etmek ve daha önceki teoriler kapsamında kavramsallaşması için gerekli temeli oluşturmak hedeflenmektedir. Klasik teorik çerçeveden farklı olarak zaman ve mekândan etkilenmeyen tercihlerin analizi yapılacaktır. Piyasa aktörleri olarak devlet, birey ve ulusüstü şirketler ele alınmıştır. Çatışma zemininde aktörlerin çift yönlü ilişkileri sonucu bireyin özgürlük ve güvenlik dilemması incelenecektir. Bireyin ulusüstü şirketler ile olan ilişki düzeyi müşteri/satıcı firma zemininde, devlet ile olan ilişki düzeyi ise hukuki bir zemin olarak vatandaş kavramı kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın yöntemi, çatışma analizinin Subgame Perfect Nash Dengesi kullanılarak oyun teorisi kapsamında analiz edilmesidir. Çalışmanın amacı, bireyin özgürlük ve güvenliğinin yeni piyasa sisteminde maksimum fayda seviyesini tespit etmektir.“Çatışma analizine konu olan bu zeminde dijital kimlikleri ile vatandaş, devletin koruma alanından görece uzaklaşmakta mıdır?”sorusu kurulacak modelin temel sorusu olmuştur. Çalışma neticesinde birey ve devletin hukuki zemindeki ilişkisini devam ettirerek, ulusüstü şirketler ile devletin pazarlık yapması tüm aktörlerin faydasını maksimize edeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conflict arising from the“Free Movement of Demand”as a new concept in the digitalized market process. The argument that digital individuals meet their demands without being affected by time and space, which we call the free movement of demand, has not been studied in the literature. In this context, this study analyzes the conflict area of the global digital market as a new situation and constructs the necessary basis for its conceptualization within the scope of previous theories. Unlike the classical theoretical framework, preferences that are not affected by time and space will be analyzed. State, individual and transnational corporations are taken as market actors. On the ground of conflict, the trade-off between freedom and security of the individual as a result of the bidirectional relations of the actors will be analyzed. The relationship of the individual with the transnational corporations is based on the customer/vendor firm affiliation, and the relationship level with the state is considered within the scope of the concept of citizen as a legal ground. The method of the study is to analyze the conflict analysis within the scope of game theory using Subgame Perfect Nash Equilibrium. The aim of the study is to determine the maximum utility level of the individual's freedom and security in the new market system. The basic question of the model to be established is“Are citizens relatively distancing themselves from the protection of the state with their digital identities?”. As a result of the study, it was concluded that by maintaining the relationship between the individual and the state on legal grounds, the state's bargaining with supranational companies will maximize the benefits of all actors.