Bazı tıbbi ve aromatik bitki yüklenmiş mikroemülsiyon alg mikrokompozitinin hazirlanmasi ve antimikrobiyal aktivitesinin tayini
Preparation of some medicinal and aromatic plant loaded microemulsion algae microcomposit and determination of antimicrobial activity
  1. Tez No: 710424
  2. Yazar: ASLIHAN ŞEYMA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CİNG YILDIRIM, DR. FADİME NÜLÜFER KIVILCIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda insanların bilgi ve buna bağlı olarak bilinç düzeyinin artmasıyla her alanda doğaya dönüş çabaları da artmıştır. Ülkemizde yetişen ve sıklıkla kullanılan baharatlardan sumak (Rhus coriaria L.) ve kişniş (Coriandrum sativum L.) içerdikleri antioksidanlar, vitaminler, yağ asitleri ve mineraller bakımından son derece zengin olmasından dolayı olağanüstü biyoaktif etkiye sahiptirler. Mikroalgler ise, çoğunlukla sulak alanlarda bulunan fotosentetik organizmalardır. Mikroalglerin kozmetik endüstrisindeki uygulamaları son zamanlarda yaşlanma karşıtı ve pigment bozuklukları gibi cilt problemlerinin tedavisinde ilgi görmektedir. Bu çalışmada sumak, kişniş ve algin kendilerine özgü üstün özellikleri bir araya getirilip dermatolojik kullanıma uygun biyoaktif mikrokompozit sentezi gerçekleştirilmiştir. Biyoaktif sumak/kişniş ekstraktını mikroemülsiyon içerisine yükleyerek daha iyi bir deri penetrasyonunun sağlanması amaçlanmıştır. Sentezlenen mikrokompozitlerin biyoaktivite testlerinde kullanılan mikroorganizmalar, cilt yüzeyinde bulunan Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterileridir. Antimikrobiyal aktivitelerin belirlenmesinde pek çok yöntem kullanılmakta olup, çalışmamızda disk difüzyon yöntemi, antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi için kullanılmıştır. Mikroorganizmalar üzerinde en iyi inhibisyon etkisi gösteren sumağın etanol ekstraktı (% 6 konsantrasyondaki) ve % 10 alg içeren mikrokompozit olduğu gözlemlenmiştir. Bunlara ilave olarak çalışmada sumak ve kişniş ekstraktlarının DPPH serbest radikal giderim aktiviteleri, toplam fenolik madde miktarı tayini ve polimer karakterizasyonu (FT-IR) belirlenip biyolojik etkinlikleri araştırmıştır. Ayrıca sumak ve kişnişin su ile etanol ekstraktlarının kimyasal içeriği GC-MS yöntemiyle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, people's efforts to return to nature have increased in every field with the increase in the level of knowledge and, accordingly, awareness. Sumac (Rhus coriaria L.) and coriander (Coriandrum sativum L.), which are grown and frequently used spices in our country, have an extraordinary bioactive effect because they are extremely rich in antioxidants, vitamins, fatty acids and minerals. Microalgae are photosynthetic organisms mostly found in wetlands. Applications of microalgae in the cosmetic industry have recently attracted interest in the treatment of skin problems such as anti-aging and pigmentation disorders.In this study, bioactive microcomposite synthesis suitable for dermatological use was carried out by combining the unique superior properties of sumac, coriander and algae. It is aimed to provide a better skin penetration by loading the bioactive sumac/coriander extract into the microemulsion. Microorganisms used in bioactivity tests of synthesized microcomposites are Staphylococcus aureus and Escherichia coli bacteria found on the skin surface. Many methods are used to determine antimicrobial activities, and in our study, disc diffusion method was used to determine antimicrobial activity. It was observed that sumac, which showed the best inhibition effect on microorganisms, was ethanol extract (6% concentration) and microcomposite containing 10% algae. In addition to these, DPPH free radical scavenging activities, total phenolic content determination and polymer characterization (FT-IR) of sumac and coriander extracts were determined and their biological activities were investigated. In addition, the chemical content of water and ethanol extracts of sumac and coriander were determined by GC-MS method.