Hemodiyaliz Tedavisi Alan Hastalara Artırılmış Gerçeklik Uygulaması İle Verilen Egzersize Yönelik Eğitimin Etkisinin İncelenmesi
Examining The Effect Of Exercise Training With Augmented Reality Application To Hemodialysis Patient
  1. Tez No: 710446
  2. Yazar: İSMAİL AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç:Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan ve hemodiyaliz tedavisi almakta olan hastalara artırılmış gerçeklik uygulaması ile egzersize yönelik verilen eğitimin hastalarda davranış değişim aşamaları ve davranış sürecine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olup, İzmir ilinde bulunan üniversite ve eğitim araştırma hastanelerine bağlı diyaliz merkezine başvuran, SDYB olan ve kronik hemodiyaliz tedavisi almakta olan(diyaliz merkezlerine üç kez, dört saat diyalize giren) hastalar ile Aralık 2018- Kasım 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örnekleminde güç analizi ile girişim ve kontrol grupları için toplamda 60 hasta alınmıştır. Tezin veri toplama aşamasında; ilgili veriler danışman öncülüğünde ve biyoistatistik uzmanı görüşü doğrultusunda rastgele blok randomizasyon işlemi yapılarak hasta seçimi yapılmıştır. Veriler; Hasta Tanılama Formu, Egzersiz Değişim Aşamaları, Egzersiz Değişim Süreçleri, Egzersiz Karar Alma ve Öz-Etkililik Ölçekleri ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri; transtoretik model eşliğinde 3D animasyonlu egzersize yönelik eğitim videoları ile 6 aylık süre içerisinde uygulanmıştır. Çalışmanın yürütülebilmesi için ilgili kurumlardan gerekli etik izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is planned to determine the effect of training on exercise with the augmented reality application for patients with end-stage renal failure (ESRD) who receives hemodialysis treatment on behavioral change stages and behavioral change process in patients. Method:The research is a randomized controlled study, between December 2018 and November 2019, with patients who enforced to the dialysis center of the university and educational research hospitals in Izmir province, who was conducted end-stage renal failure and received chronic hemodialysis treatment (dialysis centers three times/four hours). In the sample of the research, a total of 60 patients were taken for power analysis (control and intervention groups). At the data collection stage of the thesis; The relevant data were selected randomly in line with the consultant's leadership and the opinion of the biostatistics specialist.Datas; patient description form was collected with Exercise Change Stages, Exercise Change Behaviour Process, Exercise Decision Makingand Exercise Self-Effectiveness Scales. The data of the research; it was applied within 6 months with training videos for 3D animated exercise accompanied by a transteoretical model. Ethical permissions were attained from the relevant institutions in order to carry out the study.