Nazal septum perforasyonunun serbest yağ-overlay fasya kompleks flebi ile (Aoff) onarılması (deneysel tavşan modeli)
Repair of nasal septum perforation with free adipose tissue-overlay fascia complex flap(Aoff) (experimental rabbit model)
  1. Tez No: 710465
  2. Yazar: CEYHUN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Nazal septum perforasyonlarının tamirinde yeni, kolay uygulanabilir ve etkili bir metod sunmaktır. Perforasyon tamirinde serbest yağ-overlay fasya kompleks flebi (AOFF)' nin etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışma Dizaynı: Randomize kontrollü deneysel araştırma. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2,6-3,6 kg arasında (ortalama 3,1 kg) 6 adet araştırma, 6 adet kontrol grubu olmak üzere toplam 12 adet, beyaz, 15-18 haftalık genç erişkin Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Tavşanlar gruplara rastgele dağıtıldı. Her iki gruptaki tavşanların nazal septumunda 4 mm çaplı punch aletiyle standart perforasyonlar oluşturuldu. Çalışma grubunda oluşturulan perforasyonlar serbest yağ-overlay fasya kompleks flebi ile açık yaklaşım kullanılarak kapatıldı. Kontrol grubunda oluşturulan perforasyonlara herhangi bir işlem uygulanmadı. 4 hafta sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Perforasyon bölgesini içerecek şekilde kartilaginöz septumlar çıkartıldı. Spesmenlerin sabit biyütmeyle fotoğrafları çekildi. Perforasyon alanları İmaj J fotoğraf analiz programı kullanılarak hesaplandı. Histopatolojik bulgular ayrı iki patolog tarafından randomize olarak değerlendirildi. Kartilaj sınırından epitelyum sınırına kadar olan mesafe mikroskop altında, ön, arka, üst ve alt olmak üzere dört kenarda epitelizasyon miktarları olarak ölçüldü. Fotoğraf analiziyle elde edilen ortalama perforasyon alanları ve histolojik inceleme ile elde edilen ortalama epitelizasyon miktarları hesaplandı. Araştırma ve kontrol grubu değerleri birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunda bir hayvanda perforasyonun makroskopik olarak tamamen kapandığı izlendi. Başlangıçta 12,983 mm2 olan perforasyon alanı 1. ayın sonunda çalışma grubunda 1.35±0,51 mm2 iken, kontrol grubunda 4,81±0,49 mm2 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: The objectives of this study are to present a new, easily applicaple and effective method by using adipose tissue-overlay fascia complex flap technique inrepairing of nasal septum perforation. Study Design: Randomized and controlled experimental study. Materials and Methods: In this study, 12 New Zealand White mature rabbits aged between 15-18 weeks old and ranging in weight between 2.6 kg to 3.6 kg (average 3,1) were used. The rabbits are divided in two groups (Control, n=6; Experiment, n=6), randomly. In all rabbits, a standard perforation was operated on nasal septum by using a 4 mm-diameter (12.983 mm2) circular punch biopsy knife.In experiment group, the perforations were closed by free adipose tissue-overlay fascia complex flap using open approach. The mentioned closing procedure was not implemented in the control group. All of the rabbits were scarified 4 weeks later and cartilaginous septum samples involving the perforation area were removed for histopathological and digital evaluation. All samples were photographed with constant magnification and perforation areas were calculated by using image photograph analyze computer programme. In histopathological evaluation, epithelization surface at anterior, superior, posterior and inferior margins were measured under light microscope. Two pathologist were evaluated the histopathological findings, randomly. Mean perforation and epithelization area between the groups were compared.