Okul öncesi öğretmenlerin sesbilgisel farkındalığa yönelik (Kazanım-göstergeler hakkında) bilgileri ve yaptıkları uygulamalar
Early childhood educators' knowledge on phonological awareness (About learning outcomes-indicators) and their practices
- Tez No: 710477
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
2005-2006 eğitim-öğretim yılı itibariyle ilkokuma-yazma öğretiminde Ses Temelli Cümle Yöntemine geçilmesi ile birlikte 2006 yılında hazırlanan okul öncesi eğitim programına dahil edilen unsurlardan biri de sesbilgisel farkındalık gelişimini desteklemeye yönelik kazanım ve göstergelerdir. Bu araştırma ile okul öncesi öğretmenlerin sesbilgisel farkındalığa yönelik kazanım ve göstergeler hakkındaki bilgileri ve yaptıkları uygulamaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği araştırma, durum çalışmasının alt türlerinden bütüncül çoklu durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Araştırma verileri, kategorik analiz modeline göre analiz edilmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan“Sesbilgisel Farkındalık Eğitimi Öğretmen Anket Formu”61 öğretmene yüz yüze uygulanmış, 50 öğretmene ise çevrimiçi form aracılığıyla ulaşılmıştır. Öğretmenler tarafından cevaplanan her bir forma ö1-ö111 aralığında kodlar tanımlanmıştır, bulgular her bir soru için birbiri ile ilişkili olan cevapların gruplandırılması ile oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, okul öncesi öğretmenlerin en sıklıkla bilişsel olarak bazı davranışları gösterdiklerinde çocukların ilköğretime hazır olacaklarını düşündüğünü; ilkokuma-yazmanın“seslerle çalışma”yöntemiyle öğretildiğini; öğretmenlerin %58.6'sının sesbilgisel farkındalık eğitimi alma gereksinimi duyduğunu; öğretmenlere göre sesbilgisel farkındalığın desteklenmesinin en sıklıkla dil gelişimi ve okuma-yazma öğrenme sürecine katkı getirdiği; sesbilgisel farkındalığın gelişiminin desteklenmesinde çocuk kitapları ve şarkılarının birçok yararı bulunduğunu; öğretmenlerin sesbilgisel farkındalığın desteklenmesine yönelik kazanım ve göstergeler hakkında hem bilgileri hem de uygulamalarının yeterli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the elements included in the early childhood education program prepared in 2006, with the transition to the Sound Based Sentence Method in primary reading-writing teaching as of the 2005-2006 academic year, is the learning outcomes and indicators to support the development of phonological awareness. The aim of research is to determine the knowledge and practices of early childhood educators about the learning outcomes and indicators for phonological awareness. The research, in which the qualitative research method was adopted, was conducted according to the“multiple-case holistic design”, one of the sub-types of the case study. In the analysis of qualitative data, categorical analysis model was applied. Researchers created“Phonologic Awareness Education Teacher Survey Form”was applied face to face with 61 teachers, 50 teachers filled in the online. For each form answered by the teachers, codes in the range of ö1-ö111 were defined and the findings were created by grouping the answers that are related to each other for each question. The results of the study indicate that early childhood education teachers most frequently think that children will be ready for primary education when they achieve certain behaviors cognitively; literacy teaching method is“working with sounds”; 58,6% of them need phonological awareness training; supporting phonological awareness mostly contributes to language development and literacy learning process; children's books and songs have many benefits in supporting the development of phonological awareness; It shows that both their knowledge and their practices are not enough about the learning outcomes and indicators to support phonological awareness.