Çalışanların hukuki haklarına ve sorumluluklarına ilişkin farkındalık düzeyi ve tutumu: Antalya ili turizm sektörü örneği
The level of awareness and attitude of those working in the tourism sector regarding their legal rights and responsibilities: The case of tourism sector of Antalya
- Tez No: 710478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma hayatının vazgeçilmez aktörlerinden biri olan işçilerin hakları yasal düzenlemelerle koruma altına alınmıştır. Yasalar ve temel sözleşme metinleri, emeğin korunması ve taraflarca ekonomik çıkarın sağlanması amacıyla işçiyi korurken birtakım sorumluluklar da yüklemektedir. Çalışanların haklarına dair bilinç ve farkındalığın artması ile hak ihlalleri ve emeğin sömürülmesine dair işçiyi istismar eden durumlara karşı azalma görülebilmektedir. Bununla birlikte işçilerin hakları ve sorumlulukları üzerine farkındalığının yüksek olması işçi açısından büyük önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı turizm sektöründe çalışanların hukuki haklarına ve sorumluluklarına ilişkin farkındalık düzeyi ve tutumunu ölçmektir. Ayrıca bu konuda literatürde bulunan eksiklik göz önüne alınarak literatüre de katkı sağlanması amaçlanmıştır. Turizm sektöründe çalışan işçiler üzerinde derinlemesine mülakatlar yapılarak çalışma sürecinde haklarına ilişkin bilgi düzeyleri ve tutumu analiz edilmiştir. Örneklem seçme yöntemi olarak kar topu örneklemi ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. İşçilerin gönüllülük esasına dayalı katılımları esas alınıp 21 erkek 4 kadın ile mülakatlar yapılmıştır. Mülakat sonucunda analizler iki başlık altında yapılmış olup işçilerin hukuki haklarına ve sorumluluklarına ilişkin farkındalık düzeyi ve tutumu analiz edilmiştir. İşçilerin haklarına ilişkin tutumu üzerine yapılan analizler Nvivo uygulaması deneme sürümü kullanılarak kategorik endeksleme ile oluşturulan kodlar yardımıyla belli bir kavram oluşturmaya çalışılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Workers are indispensable and basic elements of working life. Their rights are stipulated by legal regulations in the aim of protecting and defending them. While protecting the worker, laws and basic contractual texts also impose some responsibilities. In this way they provide economic benefits to the parties. With the increase in awareness of the rights of the employees, there is a decrease in the situations that abuse the worker regarding rights violations and the exploitation of labor. However, it is of great importance for workers to have high awareness of their rights and responsibilities. The aim of the research is to measure the level of awareness and attitude of those working in the tourism sector regarding their legal rights and responsibilities. In addition, it is aimed to contribute to the literature by considering the deficiency in the literature on this subject. In-depth interviews were conducted with workers working in the tourism sector, and their knowledge and attitude towards their rights during the working process were analyzed. Snowball sampling and easily accessible situation sampling method were used as the sampling method. Interviews were conducted with 21 men and 4 women on the basis of the voluntary participation of the workers. As a result of the interview, the analyzes were made under two headings, and the awareness level and attitude of the workers regarding their legal rights and responsibilities were analyzed. Analyzes on the attitude of the workers regarding their rights were made by using the demo version of the Nvivo application and trying to create a certain concept with the help of the codes created by categorical indexing.