Mitral kapak prolapsusu tanılı çocuk olguların kardiyovasküler değerlendirilmesi
Cardiovascular assessment in children with mitral valve prolapse
  1. Tez No: 710507
  2. Yazar: ÇAĞLANUR KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELEN BORNAUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çocukluk çağında MKP'nin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisinin belirlenmesi, hastaların takiplerinde izlem rutinlerinin geliştirilmesi, komplikasyonların öngörülebilirliğinin arttırılması ve önlenebilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve araştırma Merkezi, Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne 02/02/2020-02/02/2021 tarihleri arasında başvuran daha önceden primer MKP tanılı veya yeni tanı alan 1-18 yaş aralığındaki 52 çocuk hasta ve 31 sağlıklı çocuğun bilgileri geriye dönük olarak incelenmiştir; hasta grupları mitral yaprakçık kalınlığı ≥5 mm olanlar klasik MKP ve
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the effect of MVP on the cardiovascular system in childhood, to develop follow-up routines in patients, to increase the predictability of complications and prevent them. Materials and Methods: 52 pediatric patients aged 1-18 years old, diagnosed with primary MVP who applied to Pediatric Cardiology Outpatient Clinic and 31 healthy children's informations were reviewed retrospectively. Patients with MVP were separated into two groups: classical MVP(mitral leaflet thickness ≥5 mm); non-classical MVP(mitral leaflet thickness