0-6 aylık bebeği olan annelerin özel aşılar hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Information, attitudes and behaviors about special vaccines of mothers with 0-6 months old baby
- Tez No: 710519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
bulaşıcı hastalıklardan korunmak, sebep olabileceği morbidite ve mortaliteyi engellemek, aynı zamanda toplumsal bağışıklığa katkı sağlamaktır. Bağışıklama programları maliyetetkinlik açısından en başarılı sağlık yatırımı olarak öngörülmektedir. Aşılanma oranının artması ile toplumsal bağışıklık da sağlanmaktadır. Amacımız; çocukluk çağıdaki ulusal aşı takviminde yer alan,ayrıca özel olarak uygulanan aşılar hakkında annelerin bilgi düzeylerini ve aşıya karşı tutumlarını değerlendirerek, aşılama oranlarından elde edilen veriler doğrultusunda ülkemizdeki aşı ve özel aşı farkındalığı ve özel aşı tutumları hakkında bilgi sahibi olmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada 01.04.2021-01.09.2021 tarihleri arasında 5 (beş) aylık zaman diliminde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Aile hekimliği Kliniği 'ne bağlı polikliniklere başvuran başvuran 0–6 aylık bebeği olan, Türkçe konuşabilen, çalışmaya katılmaya gönüllü, koopere ve oryante anneler dahil edilmesi planlandı. Tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışmaya 152 kişi katıldı. Tarafımızca hazırlanmış, yüz yüze uygulanan sosyo-demografik bilgileri içeren 7 soru, aşı hakkındaki tutum ve davranışlarını değerlendiren 12 soru, aşı hakkındaki bilgi düzeyini değerlendiren 16 soru ve geçerlilik- güvenirliliğini almış 7 sorudan oluşan corona korku ölçeği dahil olmak üzere toplam 42 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS.25 programı ile analize tabi tutuldu. BULGULAR: Çalışmaya 152 kişi katılmıştır. 42 soruluk aşı tutum anketinden ortalama 54,01 puan elde edilmiştir. Aşı Tutum Ölçeği toplam puanı ile meslek grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Aşı Tutum Ölçeği toplam puanı diğer meslek gruplarına kıyasla beyaz yakalılarda daha yüksek bulunmuştur (KV=6,485 p=0.039). Aşı Tutum Ölçeği toplam puanı ile eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Aşı Tutum Ölçeği toplam puanı diğer gruplara kıyasla lisans ve üzeri mezunlarında daha yüksek bulunmuştur (KV=12,376 p=0.002). Aşı Tutum Ölçeği toplam puanı ile gelir durumu arasında istatistiksel olarak viii anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
programs; To be protected from preventable infectious diseases, to prevent the morbidity and mortality that it may cause, and to contribute to social immunity at the same time. Immunization programs are envisaged as the most successful health investment in terms of cost-effectiveness. With the increase in the vaccination rate, herd immunity is also provided. Our aim; To have information about the vaccination and special vaccination awareness and special vaccination attitudes in our country, in line with the data obtained from the vaccination rates, by evaluating the knowledge levels of mothers and their attitudes towards the vaccine, which are included in the national vaccination calendar in childhood and also specially applied vaccines. MATERIALS AND METHODS:In this study, between 01.04.2021 and 01.09.2021, within 5 (five) months, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, who applied to the outpatient clinics of the Family Medicine Clinic, had a 0-6 month old baby, could speak Turkish, volunteered to participate in the study, and was cooperative. It was planned to include oriented mothers. It is a descriptive study. 152 people participated in this study. A questionnaire consisting of 42 questions was used, including 7 questions that included face-to-face socio-demographic information, 12 questions evaluating attitudes and behaviors about the vaccine, 16 questions evaluating the level of knowledge about the vaccine, and the corona fear scale consisting of 7 questions with validity-reliability prepared by us. . The obtained data were analyzed with the SPSS.25 program. RESULTS: 152 people participated in the study. An average of 54.01 points was obtained from the 42-question vaccine attitude questionnaire. A statistically significant difference was found between the total score of the Vaccine Attitude Scale and the occupational groups. Vaccine Attitude Scale total score was found to be higher in whitecollar workers compared to other occupational groups (KV=6.485 p=0.039). A statistically significant difference was found between the Vaccine Attitude Scale total x score and educational status. Vaccine Attitude Scale total score was found to be higher in undergraduate and higher graduates compared to other groups (KV=12.376 p=0.002). A statistically significant difference was found between the Vaccine Attitude Scale total score and income status.