Sağlık çalışanlarında fiziksel aktivite ile iş doyumu, yaşam doyumu ilişkisini değerlendirme
Evaluation of the relationship between physical activity and job satisfaction with life satisfaction in healthcare professionals
- Tez No: 710518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Fiziksel aktivite, yaşamımızda çok önemli bir yere sahip yaşam tarzı değişikliklerinden biridir. Çalışmamızın amacı 18 yaş üstü sağlık çalışanlarında fiziksel aktivite ile iş doyumu, yaşam doyumu belirlemektir.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 1 Kasım 2021 - 1 Şubat 2022 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal SUAM'da çalışan 18 yaş üstü 309 sağlık çalışanında yürütülmüştür. Sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı kısa bir anketin yanı sıra birinci basamak için fiziksel aktivite anketi yapılması sonrası, 20 soruluk Minnesota iş doyum ölçeği ve 5 soruluk yaşam doyum ölçeği yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analiz için SPSS 25.0 for Windows programı kullanılmıştır.BULGULAR: Katılımcılar 18 ile 84 yaş arasında olup yaş ortalamaları 42.8'dir. Cinsiyet dağılımında ise %52.8'i, kadın %47.1'i erkektir. Meslek dağılımında %39.2'si hekim, %60,8'i hemşiredir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND AIM: Survival is one of the areas of life that has a very important place in our lives. The aim of the study is to be happy in life and to have job satisfaction in the health of our health at the age of 18.MATERIAL AND METHODS: Our study was carried out on 309 healthcare professionals over the age of 18 working at Şişli Hamidiye Etfal SUAM between November 1, 2021 - February 1, 2022. After conducting a physical activity questionnaire for primary care in addition to a short questionnaire in which sociodemographic characteristics were questioned, the Minnesota job satisfaction scale with 20 questions and the life satisfaction scale with 5 questions were administered face-to-face. SPSS 25.0 for Windows program was used for statistical analysis of the data.RESULTS: Participants are between 18 and 84 age, with an average age of 42.8. In terms of gender distribution, 52.8% are female, 47.1% are male. In terms of occupation, 39.2% are physicians and 60.8% are nurses.