Yûsuf es-Sibâ'i'nin romanlarında aile, din ve toplum
Family, religion and society in Yousef al-Sibâi's novels
- Tez No: 710538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Arap edebiyatının özellikle de Modern Arap edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Yûsuf es-Sibâ'î 20. yüzyılda Mısır'da yaşamıştır. Teknik ve içerik açısından sağlam bir şekilde yazdığı romanlarıyla modern Arap romanının en önemli örneklerini vermiştir. es-Sibâ'î hikâye, tiyatro ve makale gibi türlerde de eserler kaleme almıştır. Ancak daha çok romanlarıyla ön plana çıkarak bu türdeki eserlerinde aile, din ve toplum öğelerini işlemiştir. O, romanlarında geçen bu konuları tarihî, gerçekçi ve romantik bir bakış açısıyla ele alır ve onları kendi süzgecinden geçirerek farklı yönleriyle okuyucuya sunar. Bunun yanı sıra roman anlayışının arka planında aile, din ve toplum öğeleri zaman zaman olumsuz örnekleri de konu alabilir. Böylece genel bir eleştiri yaparak bu konularda eksik yönlerin düzeltilmesini ister. Yapılan araştırmalar sonucu Modern Mısır edebiyatı için önemli bir şahsiyet olmasına rağmen ülkemizde Yûsuf es-Sibâ'î hakkında bir çalışmanın yapılmamış olması böyle bir çalışmanın değerini göstermiştir. Yazarın eserleri arasında en önemli yeri teşkil eden romanları bu çalışmanın ana temasını oluşturmuştur. Bu çalışmada Yûsuf es-Sibâ'î'ye ait romanlarda ele alınan ve Arap toplumunun kimliğini ön plana çıkaran öğelere değinilmiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşur. Giriş bölümünde 20. yüzyılda Mısır romancılığına genel bir bakış ile Arap toplumunda aile, din ve toplum yapısı durumlarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği ele alınmış, ikinci bölümde ise aile, din ve toplum konuları incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ve sonuç bölümüyle birlikte çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Yousef al-Sebai, one of the most important writers of Arabic literature, especially modern Arabic literature, lived in Egypt in the 20th century. He gave the most important examples of the modern Arabic novel with his novels, which he wrote very well in terms of technique and content. al-Sebai also wrote works in genres such as stories, plays and articles. However, he mostly came to the fore with his novels and handled family, religion and society elements in his works. He deals with these issues in his novels from a historical, realistic and romantic point of view and presents them to the reader with different features by passing them through his own filter. In addition, in the background of his novel understanding, family, religion and society elements can sometimes be the subject of negative examples. Thus, by making a general criticism he asks to correct the deficiencies in these issues. As a result of the researches, the fact that although he is an important figure for Modern Egyptian literature, there has not been a study about Yousef al-Sebai in our country has shown the value of such a study. The novels, which constitute the most important place among the works of the author, formed the main theme of this study. In this study, the elements that are discussed in Yousef al-Sebai's novels and that highlight the identity of the Arab society are mentioned. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction, an overview of Egyptian novelism in the 20th century and the conditions of family, religion and the structure of society in Arab society are mentioned. In the first part, Yousef al-Sebai's life, works and literary personality were discussed, and in the second part, the subjects of family, religion and society were examined. The study was completed with the evaluations made and the conclusion part.