Reşat Nuri Güntekin ve Yûsuf es-Sibaî'nin romantik ve toplumsal gerçekçi romanlarının karşılaştırılması
Comparison of romantic and social realistic novels of Resat Nuri Guntekin and Youssef al-Sebai
  1. Tez No: 974875
  2. Yazar: EDANUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Comparative Literature, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Reşat Nuri Güntekin ile Yûsuf es-Sibâ'î'nin romantik ve toplumsal gerçekçi romanları karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışma dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde 20. yüzyılda Türk ve Arap edebiyatlarında roman türünün ortaya çıkışı ve gelişimine dair bilgi verilmiş ve özel olarak Mısır romancılığına değinilmiştir. İkinci bölümde yazarların hayatları, eserleri ve edebi kişilikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Reşat Nuri Güntekin ve Yûsuf es-Sibâ'î'nin eserleri romantik ve toplumsal gerçekçi akım kapsamında incelenmiştir. Son bölümde ise iki yazar ve eserleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the romantic and social realist novels of Resat Nuri Guntekin and Youssef al-Sebai are analyzed comparatively. Accordingly, the study is divided into four sections. In the first part, information about the emergence and development of the novel genre in Turkish and Arabic literatures in the 20th century is given and Arab and Egyptian novelism is mentioned. The second section covers the author's lives, works, and literary figures. The third section examines the works of Resat Nuri Guntekin and Yusuf al-Siba'i, whose work is relevant to romantic and social change. In the third part, detailed information and analyzes on the works of Resat Nuri Guntekin and Youssef al-Sebai are given. In the fourth and final chapter, the two authors and their works are compared.