Girişimci kadınların sosyo-ekonomik yapıları ve geleceğe yönelik beklentileri
Socio-economic structures and future prospects of entrepreneurial women
- Tez No: 710566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde gelişmekte olan girişimcilik faktörü teknolojik gelişmelerin ve ekonomik beklentilerin yardımıyla önem kazanmıştır. Buna bağlı olarak girişimcilerin sayısı artmakta ve kadınların da birer girişimci olarak çalışma hayatına atıldıkları görülmektedir. Son yıllarda, kadınların, çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için“stratejik”bir öneme sahiptir. Kadınların girişimci olarak ülke ekonomisine katkı sağlamaları, girişimci kadınların yaşadıkları engellerin belirlenmesi ve bu engellerin ortadan kaldırılması ile mümkün olabilir. Bu nedenle bu çalışma, Tekirdağ perspektifinde, kadın girişimcilerin demografik yapıları, sosyo-ekonomik durumları baz alınarak girişimci olmaya karar verme nedenleri, kuruluş veya faaliyet aşamasında karşılaştıkları problemler, destek aldıkları kurumlar, devletten beklentileri ve geleceğe ilişkin planlarını ortaya çıkarmıştır. Araştırmada sonuçlar, 146 kadın girişimci ile yüz yüze anket çalışması yapılarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, geleneksel kadın tipi girişimciliğin hakim olduğu, eğitim seviyesinin yüksek ve çoğunlukla orta yaş grubundaki kadınların girişimcilik faaliyetlerinde bulunduğu görülmüştür. Kadın girişimcilerin girişimci olma nedeninin en çok ekonomik bir gelir elde etmek için olduğu, iş kurarken genellikle aile bireylerinden destek gördükleri, bunun da girişimci olmalarına önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Kadın girişimcilerin işlerini kurarken pazarda tanınmış olmamaları, işlerini yürütürken pazarın durgun oluşunun sorun yarattığı görülmüştür. Ayrıca, mevcut işlerini büyütme isteği içinde olan kadın girişimcilerin, ekonomik belirsizlikler nedeniyle duyulan kaygıların azaltılmasına yönelik devletin vergi kolaylığı sağlamasını ve kredi imkânlarını arttırmasını bekledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the developing entrepreneurship factor has gained importance with the help of technological developments and economic expectations. Accordingly, the number of entrepreneurs is increasing and it is seen that women are also starting to work as entrepreneurs. In recent years, it has been of“strategic”importance for developing economies for women to participate largely in working life and to participate in entrepreneurial activities by taking a more active role. It may be possible for women to contribute to the national economy as entrepreneurs by identifying the obstacles experienced by entrepreneurial women and eliminating these obstacles. Therefore, this study has revealed the reasons why women entrepreneurs decide to become entrepreneurs based on their demographic structure, socio-economic status, the problems they face at the establishment or activity stage, the institutions they receive support from, the expectations of the state, and their plans for the future from the perspective of Tekirdağ. The results of the study were obtained by conducting a face-to-face survey study with 146 female entrepreneurs. As a result of the study, it was found that traditional female-type entrepreneurship prevails, the level of education is high, and most women in the middle age group are engaged in entrepreneurial activities. It has been found that the reason why women entrepreneurs become entrepreneurs is most often to obtain an economic income, they usually receive support from family members when starting a business, which makes a significant contribution to their entrepreneurship. In the research, observed that It is considered that women entrepreneurs are not well-known in the market and when the market is stagnant, it is going the problem when the business ruin. In addition, it has been found that women entrepreneurs who are willing to grow their existing businesses expect the state to provide tax relief and increase their credit opportunities to reduce concerns about economic uncertainties.