Yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde kefir tüketiminin adipokinler üzerine etkileri
Contributions of kefir training on adipokines in wages with a HIGH-fat DIET
- Tez No: 710565
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obezite, 21'inci yüzyılın en önemli ve yaygın sağlık sorunlarından biridir. Obezitenin en önemli nedeni hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenmedir. Kefir obezite ile mücadelede etkili olabileceği düşünülen bir probiyotiktir. Bu çalışma, yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenen fare modelinde kefir tüketiminin lipid profili ve adipokinler üzerindeki etkilerini inceleyerek kefirin olası terapötik etkisini araştırmayı ve bu konuya yönelik literatüre katkı sağlamayı amaçlandı. Bu çalışmada YYD beslenen farelerde kefir tüketiminin vücut ağırlığı, epididimal yağ ağırlığı, lipid profili (Total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, Trigliserid), adipokin hormonlar (Leptin, Adiponektin, Vaspin, Resistin) ve İrisin/FNDC5 üzerine etkisi incelenmiştir. BALB/c suşu erkek fareler; kontrol grubu (n=10), Yüksek yağlı diyet (YYD) (n=10) ve YYD+Kefir (n=10) olmak üzere 3 gruba ayrıldılar. Kontrol grubuna standart pelet yem, YYD grubuna %60 yağ içeriğine sahip yüksek yağlı diyet, diğer gruba da yüksek yağlı yeme ilaveten oral gavajla 15ml/kg kefir verilerek 8 hafta süresince beslenmişlerdir. Lipid profili otoanalizörde ticari kitler kullanılarak ölçüldü. Adipokin hormonlar ve İrisin/FNDC5 düzeyleri düzeyleri ticari olarak temin edilen kitler kullanılarak enzim bağlı immunosorbent ölçüm (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Deneyin sonucunda grupların vücut ağırlık kazanımları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Grupların epididimal yağ ağırlıkları arasında anlamlı bir fark bulundu. YYD ve YYD+Kefir grubu epididimal yağ ağırlıkları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. YYD ve YYD+Kefir grubu epididimal yağ ağırlıkları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. YYD ve YYD+Kefir grubu Total kolesterol, HDL-K, LDL-K değerleri Kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. YYD+Kefir grubu ve YYD grubu arasında ise Total kolesterol, HDL-K, LDL-K değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Trigliserid değerlerinde gruplar arası fark bulunmadı. YYD+Kefir grubunun Adiponektin ve İrisin/FNDC5 değerleri Kontrol grubu ve YYD grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Kontrol grubu ve YYD grubu arasında Adiponektin ve İrisin/FNDC5 değerleri için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Vaspin, Leptin, Resistin değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most important and widespread health problems of the 21st century. The most important cause of obesity is a sedentary lifestyle and unhealthy diet. Kefir is a probiotic that is thought to be effective in combating obesity. In this study, we aimed to investigate the possible therapeutic effect of kefir and contribute to the literature on this subject by examining the effects of kefir milk on lipid profile and adipokines in a mouse model fed a high-fat diet (HFD). In this study, the effects of kefir on body weight, epididymal fat weight, lipid profile (Total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, Triglyceride) and adipokine hormones (leptin, adiponectin, vaspin, resistin) and Irisin/FNDC5 were investigated in mice fed HFD. BALB/c strain male mice; They were divided into 3 groups as control group (n=10), HFD (n=10) and HFD+Kefir (n=10). Standard pellet feed was given to the control group,diet with 60% fat content to the HFD group, and 15ml/kg kefir was given to the other group by oral gavage in addition to the high-fat diet for 8 weeks. Lipid profile was measured on a Beckman Coulter AU5800 autoanalyzer using commercial reagents. Adipokine hormones and Irisin/FNDC5 levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method using commercial reagents. As a result of the experiment, no significant difference was found between the body weight gains of the groups. A significant difference was found between the epididymal fat weights of the groups. Epididymal fat weights of HFD and HFD+Kefir groups were found to be statistically significantly higher than the control group. There was no significant difference between the epididymal fat weights of the HFD and HFD+Kefir groups. Total cholesterol, HDL-C and LDL-C values of HFD and HFD+Kefir groups were found to be statistically significantly higher than the control group. There was no statistically significant difference between the HFD+Kefir group and the HFD group in terms of total cholesterol, HDL-C, and LDL-C values. There was no difference between the groups in triglyceride values. Adiponectin and Irisin/FNDC5 values of the HFD+Kefir group were found to be statistically significantly lower than the control group and the HFD group. There was no statistically significant difference between the control group and the HFD group for Adiponectin and Irisin/FNDC5 values . There was no significant difference between the groups in Vaspin, Leptin, Resistin values .