Psikanalitik etnolojinin kurucusu Geza Roheim yaşamı ve yapıtları
  1. Tez No: 710675
  2. Yazar: MEHTAP KATRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYGÜN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 591
Özet
Bu tezin konusu, psikanalitik etnolojinin kurucusu olan, Türkiye'de tanınmayan ve hakkında bir çalışma yapılmamış Géza Róheim (1891- 1953)'ın hayatı ve eserleridir. Bu çalışmadaki kaynakça taramasında Géza Róheim'ın yaşamı ve eserleri hakkında her türlü bilgi değerlendirilmiştir. Macaristan'da Géza Róheim'dan bahsedildiğinde ilk akla gelen isim Kincső Verebélyi'dir. Kincső Verebélyi, Géza Róheim'ın eserlerinin tanıtılmasında öncülük yapmakta,“Kendimi sanki sadece eserlerini bilen bir kişi değil de onun vârisi gibi hissediyorum.”ifadesi ile de kendisinin Géza Róheim'a olan yakınlığını dile getirmektedir. A Bűvös Tükör adlı kitabında Géza Róheim'ın eserlerinin bir kısmını derlemiştir. Söz konusu kitapta yer alan son söz kısmının tam çevirisi de kendisinden aldığımız ve çalışmamızın sonunda yer alan e-posta yoluyla alınan izne istinaden yapılmıştır. Géza Róheim'ın eserleri hakkında yapılan çalışmada, öne çıkan eserlerinden iki İngilizce, iki Macarca dört adet esere yer verilmiştir. Çalışma,“Giriş”,“Géza Róheim'ın yaşamı”,“Géza Róheim'ın eserleri”,“Géza Róheim'ın eserlerinde yaptığı yorumlara genel bakış”ve“Sonuç”olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.“Géza Róheim'ın yaşamı”adlı bölümde, Macaristan'da başlayan ve Amerika'da son bulan hayat hikâyesi kronolojik olarak ele alınmıştır.“Géza Róheim'ın eserleri”adlı bölümde, Macarca yazılmış olan Magyar néphit és népszokások (Macar Halk Inanci Ve Gelenekleri) adlı kitap, Kincső Verebélyi tarafından Macarca çalışmalarının derlendiği A Bűvös Tükör (Sihirli Ayna) adlı kitap, Orta Avustralya'da yaptığı alan çalışmasını kapsayan Psychoanalysis and Anthropology (Psikanaliz ve Antropoloji) adlı İngilizce kitap ve Alan Dundes tarafından derlenen Fire in the Dragon (Ejderhanın İçindeki Ateş) adlı İngilizce kitap yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the life and works of Géza Róheim (1891-1953), the creator of psychoanalytic ethnology, who is not known and has not been studied in Turkey. In this study, all kinds of information about Géza Róheim's life and works were evaluated in the bibliography review. When Géza Róheim is mentioned in Hungary, the first name that comes to mind is Kincső Verebélyi. Kincső Verebélyi leads the way in promoting the works of Géza Róheim,“I feel as if I am his heir, not just someone who knows his works.”with this expression, he expresses his closeness to Géza Róheim. She compiled some of the works of Géza Róheim in her book A Bűvös Tükör. The full translation of the last part of the book in question was made based on the permission we received from her via e-mail at the end of our study. In the study on the works of Géza Róheim, four of her prominent works, two in English and two in Hungarian, are included. The study consists of five main parts:“Introduction”,“Life of Géza Róheim”,“Works of Géza Róheim”,“An overview of the interpretations of Géza Róheim on her works”and“Conclusion”. In the section titled“The life of Géza Róheim”, his life story, which started in Hungary and ended in America, is handled chronologically. In the section“Works of Géza Róheim”, the book Magyar néphit és népszokások (Hungarian Folk Beliefs and Traditions) written in Hungarian, A Bűvös Tükör (Magic Mirror) by Kincső Verebélyi, a compilation of his Hungarian works, Psychoanalysis and Anthropology his fieldwork in Central Australia and the English book Fire in the Dragon compiled by Alan Dundes