Gebelerde COVID-19'un klinik özellikleri, maternal ve neonatal sonuçları
Clinical characteristics, maternal and neonatal results of COVID-19 in pregnancy
  1. Tez No: 710676
  2. Yazar: PINAR BİROL İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gebeliğin neden olduğu immünosüpresyon ve diyafram elevasyonu, artmış oksijen tüketimi ve solunum mukozasında ödem gibi çeşitli fizyolojik değişiklikler nedeniyle gebe kadınların koronavirüs hastalığı-2019 (COVID-19) salgınına karşı daha duyarlı ve hassas oldukları ortaya konmuştur (1,2). COVID-19 pnömonisinin klinik şiddeti gebe kadınlarda gebe olmayan kadınlara göre daha olumsuz seyretmekte olup, oksijen ihtiyacı ve yoğun bakım ünitesine yatış oranı artmıştır. Bu artmış morbidite ve klinik şiddet gestasyonel hafta ilerledikçe daha belirgin hale gelmektedir (3). Ülkemizde COVID-19 ile mücadele önemini ve ciddiyetini korumaktadır. Gün geçtikçe etkilenen gebe sayısı artmaktadır. Çalışmamız, gebeler üzerinde yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olması ve pandemi sürecinin devamında COVID-19'lu gebelere yaklaşım ve klinik yönetimi açısından yol göstermesi amacıyla planlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışması, SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu koronavirüs-2) ile enfekte gebelerin bakımında uzmanlaşmış üçüncü basamak bir pandemi hastanesi olan Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı. Mart 2020 ile 11 Kasım 2021 tarihleri arasında hastaneye başvuran ve nazofaringeal sürüntünden ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi veya toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) ile COVID-19 olduğu doğrulanan gebelerin verileri hastane elektronik sağlık kayıtları kullanılarak geriye dönük olarak analiz edildi. COVID-19 enfeksiyonu olan annelerin demografik ve klinik özellikleri, obstetrik sonuçları, laboratuvar sonuçları ile ilgili veriler elektronik sağlık kayıtlarından toplanmıştır. Bu çalışmanın verileri IBM SPSS Statistics 22.0 sürümü (IBM Corporation, Armonk, NY) ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin normallik varsayımı Shapiro-Wilk testi kullanılarak kontrol edildi. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, medyan, sayı ve frekans olarak kullanıldı. Kategorik değişkenleri karşılaştırmak için ki-kare testi ve Fisher's Exact Test kullanıldı. Sürekli değişkenleri karşılaştırmak için Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. p değeri < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza COVID-19 tanılı 956 gebe dâhil edilmiştir. Kohortta hastaneye yatış oranı %80.5 (n=770)'dır. 1.,2.
Özet (Çeviri)
Aım: It has been revealed that pregnant women are more sensitive and susceptible to the coronavirus disease-2019 (COVID-19) epidemic due to various physiological changes such as immunosuppression and diaphragm elevation, increased oxygen consumption and edema in the respiratory mucosa caused by pregnancy. The clinical severity of COVID-19 pneumonia is more unfavorable in pregnant women than in non-pregnant women, and the need for oxygen and the rate of hospitalization in the intensive care unit have increased. This increased morbidity and clinical severity becomes more evident as the gestational week progresses. In our country, the fight against COVID-19 maintains its importance and seriousness. The number of affected pregnant women is increasing day by day. Our study was planned because there are lack of studieson pregnant women an in order to guide pregnantnwomen with COVID-19 in terms of approach and clinical management in the continuation of the pandemic process. Materıals And Methods: This retrospective cohort study was conducted at İlhan Varank Training and Research Hospital, a tertiary pandemic hospital specializing in the care of pregnant women infected with SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome coronavirus-2). The data of pregnant women who were admitted to the hospital between March 2020 and 11 November 2021 and confirmed to have COVID-19 by nasopharyngeal swab reverse transcription polymerase chain reaction (PCR) test or thorax computed tomography (CT) were analyzed retrospectively using hospital electronic health records. Data on demographic and clinical characteristics, obstetric results, laboratory results of mothers with COVID-19 infection were collected from electronic health records. The data of this study were analyzed with IBM SPSS Statistics version 22.0 (IBM Corporation, Armonk, NY). The assumption of normality of the variables was checked using the Shapiro-Wilk test. Descriptive statistics were used as mean, standard deviation, median, number and frequency. Chi-square test and Fisher's Exact Test were used to compare categorical variables. Wilcoxon signed-rank test and Mann-Whitney U test were used to compare continuous variables. p value < 0.05 was considered statistically significant. Results: 956 pregnant women diagnosed with COVID-19 were included in our study. The hospitalization rate in the total cohort was 80.5% (n=770), which was 1.,2.