Kadın cinselliği ve cinsel sorunları cinsel işlev bozukluğu-nörotik bozukluk ve normal kontrol gruplarında, genel ruhsal-cinsel ve evlilik sorunlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 12777
- Danışmanlar: PROF. ŞAHİKA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İİİ ÖZET Çalışmanın ilk bölümünde kadiri cinselliğinin bedensel yanı, cinsel soranların ruhsal nedenlerle açıklanmasında psikanalitik kuram ve öğrenme kuramının görüşleri,, kadın cin selliği ve cinsel sorunları ile ilgili toplum ve klinik araştırmaları gözden geçirildi. Araştırma bölümünde diğer nörotik yakınmaları (N: 31) ve cinsel işlev bozukluklarını (N: 45) öncelikle bildiren iki klinik-kadın grubu ile, klinik dışından oluşturulan bir kadın grubu sosyodemografik özellikleri, cinsel ve evlilik yaşantıları, ruhsal belirtileri açısından karşılaştırıldı. Tüm kadınlar için geçerli olmak üzere ergenlikte cin sel bilgilenmenin genelde yetersiz olduğu, cinsel yaşamın çoğunlukla evlilikte ve cinsel ilişki ile başladığı saptandı. Klinik gruplarda daha fazla olmak üzere tüm kadınların yaklaşık yarısı cinsel davranışta eşleri kadar rahat olamadıklarını, cinsel ilişkiyi çoğunlukla eşlerinin başlattığını söylediler. Ön sevişme ve cinsel birleşme süreleri genelde kısa olmasına karşın normal kontrol grubunun % 80 'i cinselli ğini doyumlu buluyordu. Evlilik doyumu ve diğer ruhsal belir tiler açısından da % 70-80 kadın genelde sorunsuz olduğunu bildiriyordu. Kliniğe en sık gelen cinsel sorun isteksizlikti. Bunu sırayla vaginismus, orgazm ve uyarılma sorunları izliyordu. Vaginismus olguları dışında çoğunlukla birkaç cinsel sorun bir aradaydı. Cinsel işlev bozukluğu grubu normal kontrol grubundan daha fazla ayrılık düşüncesi bildirmesine karşın sorunların genelde çözülebildiği, evlilik doyumunun normal kontrolgrubundan anlamlı olarak daha kötü olmadığı saptandı, SCL-90 ruhsal belirti tarama ölçeği ile bu grubu oluşturan kadınların hemen hepsinin daha fazla ruhsal belirtisi olduğu, an- 1 antlı olarak daha depressif ve kişilerarası ilişkilerde daha duyar lx oldukları saptandı. Daha az alana yayılan ruhsal sorunlarının şiddeti nörotik bozukluk grubu ile aynıydı. Nörotik bozukluk grubu şiddetli ruhsal belirtiler yanında cinsel yaşantıda da belirgin yetersizlik ve kaçınma, evlilik yaşamında daha fazla doyumsuzluk bildiriyor, ancak hem kendisinin hem eşinin cinsel yaşantısını büyük oranda doyumlu buluyordu. 3u grupta, evlilik yaşının daha küçük, evlilik öncesi cinsel bilgilenmenin daha az, istenmeyen doyumların daha fazla olduğu saptandı. Sonuçlar, cinsel sorunları ve diğer nörotik yakınmaları ön planda olan kadınların büyük ölçüde her. iki alanda da sorunu olduğunu, bu sorunların tanımlanma ve sınıflanmasının, her iki alandaki belirtileri de içermesi, iyileştirme çabalarının da yaşamın tümüne yönelmesi gerektiğini düşündürüyordu.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Female Sexuality and Sexual Problems: An Evaluation of General Psychosexuai and Marital Problems in Sexual Dysfunc tions and in Neurotic and Normal Control Groups. The first part of the study covers material on somatic component of female sexuality, an explanation of psycho analytic theory in the interpretation of sexual dysfunctions,. the approaches of learning theory on the subject and a review of literature on the social and clinical aspects of female sexuality and sexual problems. The chapter on the research work compares the sociode- mographic aspects r sexual and marital experiences and psychi atric sympotms of the patients with neurotic complain (N: 31) and those whose psychosexuai psyf unction are prominent (Nî 45) with a group of women constituted from outside the clinic. Ail women were found unanimously to be insuf fucientiy informed during the adolescent period. Besides, our findings revealed that sexual life and initiated in most of the women with nuptual sexual intercourse. Almost half of the women and more of those who had consulted for clinic had expressed a timidity and a lack of initiative during sexual intercourse so that most of the time their partners would start the intercourse. Although the period spent in preparation were generally short, % 80 of the normal control group found their sexual life satisfactory. % 80 of the normal persons reported that they didn't have prob lems concerning marital life of psychological health.VI The most frequent symptom of consulting the clinic was ios of libido. This was fallowed by vaginismus, and anorgas- inia and difficulties in arousal. Excepting the case of vagin ismus f most of them had several problems ail at once. Whereas in the sexual dysfunction group more thought about divorce were expressed compared to normal controls,. marital satisfaction was not found to be statistically sig nificantly different in the above. SCL-90 (symptom check list-90) revealed a higher inci dence of psychiatric sympotms in these patients. The higher prevalance of depressive symptoms and interpersonal sensi tivity reaching statistical significance. Various other psy chiatric complaints being distributed to a narrower and area were similar to those diagnosed as one of the neurotic disor ders. On the neurotic disorder group in addition to acute psychological sympotms, there was marked insufficiency and avoidance in sexual experience and they expressed more dis satisfaction in their marital life. Eowewer they defined the sexual life of both their husbands and themselves satisfactory to a great event. A younger age of marriage r loss of knowledge about sex before marriage and more unwanted birth were noted in this group. The results indicate that in with prominant neurotic and sexual complaints there were problems in both area to a large extent. Therefore a definition and classification of these problems should include symptoms of both and any thera peutic effort should aim at treating all of the patients life experiences.