Fokal karaciğer lezyonlarının benign – malign ayrımında ve histopatolojik özelliklerinin öngörülmesinde görünür difüzyon katsayısının (ADC) tanısal değeri
Diagnostic value of apparent diffusion coefficient (ADC) in differentiating benign - malignant of focal liver lesions and predicting histopathological features
  1. Tez No: 710687
  2. Yazar: ELNUR ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NİYAZİ ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, difüzyon ağırlıklı görüntülemede elde edilen apperent diffusion coefficient (ADC) değerinin, fokal karaciğer lezyonlarının ayırıcı tanısındaki ve malign-benign tümörlerin histopatolojik özelliklerinin öngörülmesindeki yerini ve önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2016-2018 yılları arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 87 hastanın MR görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Araştırma amacına ve kriterlerine uygun olarak çekilmiş olan karaciğer MR tetkikleri tekrar değerlendirilerek ADC değerleri ölçülmüştür. Her bir lezyon için üç ayrı ADC ölçümü yapılmış ve ortalamaları hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında incelemeye alınan hastalara ait radyoloji-patoloji kayıtları veri toplama formuna işlenmiş ve istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamındaki hastalardan elde edilen araştırma değişkenlerine yönelik tanımlayıcı istatistikler minimum, maksimum, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elnur Aliyev,“Diagnostic Value of Apparent Diffusion Coefficient (ADC) in Differentiating Benign - Malignant of Focal Liver Lesions and Predicting Histopathological Features”Ankara, 2021 Purpose: This study aims to determine the place and importance of the apparent diffusion coefficient (ADC) value obtained from diffusion-weighted imaging in the differential diagnosis of focal liver lesions and in predicting the histopathological features of malignant-benign tumors. Materials and Methods: By the study aims, MR images of 87 patients total in 2016 to 2018 years, which met the inclusion criteria of the study, were retrospectively analyzed. Abdominal MRI examinations, which were taken by the research purpose and criteria, were re-evaluated and ADC values were measured. Three separate ADC measurements were made for each lesion and their means were determined. The radiology-pathology records of the patients included in the study were processed into the data collection form and statistical evaluation was conducted. Descriptive statistics of variables obtained from the patients in the study were indicated as a minimum, maximum, frequency, percentage, mean and standard deviation.