Puberte prekoks tanılı kız çocuklarında beden imajı algısı, akran zorbalığı ve psikiyatrik komorbidite sıklığının puberte prekoks tanısı almayan ve kronik hastalığı bulunmayan kız çocuklarıyla karşılaştırılması
Comparison of body image perception, peer bullying and psychiatric comorbidity frequency in girls diagnosed with puberty precox and girls without precocious puberty diagnosis and without chronic disease
- Tez No: 710694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KARDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada puberte prekoks tanılı kız çocuklarında beden algısı, akran zorbalığı ve psikiyatrik komorbidite sıklığının, puberte prekoks tanısı almayan ve kronik hastalığı bulunmayan kız çocuklarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma örneklemi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran ve puberte prekoks tanısı alan 8-12 yaş aralığındaki 50 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş herhangi bir nörolojik veya kronik tıbbi hastalık öyküsü olmayan 50 kontrol grubu ile oluşturulmuştur. Her iki gruba araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu,“Çocuklar İçin Beden Takdir Ölçeği”ve“Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı Anketi”doldurtulmuştur. Eşlik eden psikopatolojileri değerlendirmek amacıyla K-SADS uygulanmıştır. Hasta ve kontrollerden elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada elde edilen bulgular daha önce toplum örneklemleriyle yapılan çalışmalardan elde edilen akran zorbalığı sıklığı ve beden algısı puanlarıyla benzerlik göstermektedir.Puberte prekoks grubunda zorba/kurban/zorba-kurban sıklığısırasıyla %20/%0/%6, beden takdir ölçeği puanı 42.44, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklığı %26, sağlıklı grupta zorba/kurban/zorba-kurban sıklığısırasıyla %18/%4/%8, beden takdir ölçeği puanı 40.96, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklığı%16 bulunmuştur. Tartışma: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite sıklığı toplum örneklemine göre çok yüksek olup bu konuda özellikle örneklem sayısının çok daha fazla olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır. Sonuç: Toplum örnekleminde olduğu gibi puberte prekoks hastalarında da akran zorbalığına uğrama ve zorbalık yapmanın yüksek oranda görüldüğü,beden imajının toplum örnekleminde olduğu gibi olumlu olduğu, psikiyatrik komorbidite sıklığının benzer olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, it was aimed to compare the body image, peer bullying and psychiatric comorbidity prevalence in girls with precocious puberty with girls who were not diagnosed with prepubertal precox and who did not have any chronic diseases. Materials and Methods:The research sample was formed with 50 patients aged 8-12 years, who applied to Dicle University Faculty of Medicine Pediatric Endocrinology outpatient clinic and were diagnosed with precocious puberty, and 50 age- and sex-matched control groups without a history of any neurological or chronic medical disease. Sociodemographic data form prepared by the researchers,“Body Appreciation Scale for Children”and“Peer Bullying Questionnaire for Olweus Students”were filled in both groups. Data obtained from patients and controls were analyzed with the SPSS program. Results:The findings obtained in the study are similar to the peer bullying frequency and body image scores obtained from previous studies with community samples.The frequency of bully/victim/bully-victim in the prepubertal group was 20%/0%/6%, the body appreciation scale score was 42.44, the frequency of attention deficit and hyperactivity disorder was 26%, the frequency of bully/victim/bully-victim in the healthy group was 18%/4% /8%, body appreciation scale score was 40.96, and the frequency of attention deficit and hyperactivity disorder was 16%. Discussion: The frequency of Attention Deficit and Hyperactivity is very high compared to the population sample, and there is a need for studies with a much larger sample size in this regard. Conclusion: It has been concluded that peer bullying and bullying are seen at a high rate in prepubertal precox patients as in the community sample, body image is positive as in the community sample, and the frequency of psychiatric comorbidity is similar.