Diz osteoartritli hastalarda fizik tedavi modaliteleri (tens, ultrason, kısa dalga diatermi) nin fiziksel fonksiyon üzerine olan etkisi
The effect of physical therapy modalities (tens, ultrasound, shortwave diathermia) on physical function in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 710711
  2. Yazar: BETÜL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diz osteoartritli hastaların fonksiyonel durumunu değerlendirmek ve diz OA tedavisinde sıklıkla kullandığımız fizik tedavi modalitelerinden TENS, ultrason ve kısa dalga diaterminin hastaların ağrı ve fiziksel fonksiyonları üzerindeki kısa dönem etkisini araştımak ve bu modalitelerin etkinliklerini karşılaştırmak. Çalışmaya İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine diz ağrısı nedeniyle başvuran ve American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre diz OA tanısı alan 72 kadın hasta alındı. 4 hasta tedavileri devam ederken çeşitli nedenlerden tedaviyi yarım bıraktılar, 3 hasta tedavi sonrası, 5 hasta da 4. haftadaki kontrollerine gelmemeleri üzerine çalışma dışı bırakıldılar. Çalışmaya kriterlere uygun 60 kadın hasta alındı. 60 hasta randomize olarak kısa dalga diatermi, ultrason ve TENS tedavileri almak üzere 3 gruba ayrıldı. Her gruba fizik tedavi ile beraber ev programı olarak kuadriseps kuvvetlendirme egzersizi verildi. Hastalara haftada 5 kez olmak üzere 2 hafta boyunca toplam 10 seans fizik tedavi uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 4. haftada Vizüel Analog Skala (VAS), Western Ontorio and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) ve lift test (kaldırma testi), sock test (çorap giyme testi), repeated sit to stand test (tekrarlı oturup kalkma testi), stair ascending descending test (merdiven inme-çıkma testi), timed up & go test (kalk yürü testi), straight line walk test (düz çizgide yürüme testi) ve 20 meter walk testi (20 metre yürüme testi) içeren fiziksel fonksiyon testleri ile yapıldı (37). Çalışmaya alınan olgularda yaş, boy, kilo, BMI ortalamaları, ağrı süreleri ve radyolojik değerlendirme açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Çalışmaya katılan hastaların ortalama ağrı süresi 19±11,23 aydı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Gruplar arasında tedavi öncesi VAS, WOMAC ağrı, tutukluk, fiziksel fonksiyon ve toplam değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Fiziksel fonksiyon testleri sonuçları incelendiğinde sadece lift test, sock test, stair ascending test ve timed up & go test sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p0,05). Hastaların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde tüm tedavi gruplarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme oldu. Tedavi sonrası ve 4.hafta kontrollerinde incelenen parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı değişme saptanmadı. Tedavi öncesi ve 4. hafta sonuçları karşılaştırılıdığında VAS, WOMAC skorları ve fiziksel fonksiyon testleri ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme oldu (p0,05). KDD ve TENS tedavilerinin etkinlikleri sonuçları incelendiğinde tedavi öncesi ve sonrası VAS skorlarındaki düzelme değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p=0,02). TENS tedavisi daha etkili düzelmeye neden olmuştur. WOMAC değerleri ve fiziksel fonksiyon testleri değerlerinde 2 grup arasında istatistiksel açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). TENS ve ultrason tedavisi alan grupların VAS ve WOMAC değerlerindeki düzelmeler incelendiğinde istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0,05). Diz osteoartriti tedavisinde fizik tedavi ajanlarının kullanımı hastaların ağrı, fiziksel fonksiyon kapasitelerinde ve günlük yaşam aktivitelerinde anlamlı iyileşmeye yol açmaktadır. Çalışmamızda fizik tedavi ajanlarının tedavi sonrası etkinlikleri arasında belirgin fark olmadığı için diz osteoartriti tedavisinde diğer tedavi seçenekleriyle beraber veya tek başına hastaya en uygun modalite tedavi maliyeti de düşünülerek klinisyen tarafından seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
To evaluate the physical functional state of people with knee osteoarthritis and to investigate and compare the theurapeutic effects of physical agents short-wave diathermy, ultrasound and TENS on pain and physical function. 72 women who applied İstanbul Physical Medicine and Rehabilitation Training Hospital because of knee pain and diagnosed knee osteoarthritis according to ACR criteria included to our study. 4 patients during treatment, 3 patients after treatment and 5 patients at forth week controls excluded because of discontinuing the follow up. Sixty patients with bilateral knee osteoarthritis were randomized into 3 groups of 20 patients each: group 1 received short wave diathermy; group 2 received ultrasound; group 3 received TENS therapy. Patients had gone therapy for 2 weeks, totally 10 sessions. Additionally, each patient performed isometric quadriceps exercises at home everyday. Pretreatment, posttreatment and forth week evaluations of the patients were done with visual analogue scale(VAS), Western Ontorio and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), physical function tests including lift test, sock test, repeated sit to stand test, stair ascending descending test, timed up & go test, straight line walk test and 20 meter walk test. Comparing age, height, weight, BMI, illness duration and Kellgren-Lawrence grade there are no statistically significant differences between groups (p>0,05). In pretreatment evaluations there is no statistically significant difference between VAS, WOMAC pain, stiffness, physical function scores (p>0,05). Statistically significant differences were found in lift test, sock test, stair ascending test and timed up&go test (p0,05). Using physical modalities in the treatment of knee osteoarthritis has a positive significant effect on pain, physical function capacity and daily time activities. In our study there is no statistically significant difference in the theurapeutic effects of short wave diathermy, ultrasound and TENS. Clinicians should choose the most appropriate modality for each patient.