Kocaeli yöresinde kedi ve köpeklerde bulunan ektoparazitlerin araştırılması
Identification of ectoparasites in cats and dogs in Kocaeli province
  1. Tez No: 710712
  2. Yazar: ÖNDER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Kocaeli yöresinde kedi ve köpeklerde bulunan ektoparazitlerin araştırılması ve yaygınlığını tespit edilmesi amacıyla Kasım 2019 ile Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ektoparazitler Kocaeli yakın bölgelerden polikliniğimize gelen kedi ve köpeklerden toplanmıştır. Çalışmada toplam 618 kedi 596 köpek'den toplanan dış parazitler bit, pire, kene ve uyuz etkenleri açısından değerlendirilmiştir. Muayene edilen kedilerin %11,32 (70/618)'si köpeklerin ise %41,94(250/596)'ü bir ya da daha fazla ektoparazit türü ile enfeste bulunmuştur. Genel olarak kenelerin yaygınlığı %9,71(118/1214) bitlerin %4.03(49/1214), pirelerin %9,63(117/1214) uyuz etkenlerinin yaygınlığı ise %2,96(36/1214) olarak tespit edilmiştir. Kedilerden toplanan ektoparazitlerin %1,61'i kene, %5,33'ü pire, %2,91'i bit, %1,45'i de uyuz etkeni olarak belirlenirken, köpeklerden toplanan ektoparazitlerin %18,12'si kene, %14,09'u pire, %5,20'si bit, %4,53'ü de uyuz etkeni olarak teşhis edilmiştir. Kedilerde en sık rastlanılan ektoparazit türleri Ctenocephalides felis felis 26/618(%4,20), Felicola subrostratus, 18/618(%2,91), Ixodes ricinus 7/618(%1,13), Ctenocephalides canis 5/618(%0,80), Rhipicephalus sanguineus 3/618(%0,48) ve Pulex irritans 2/618(%0,32) olmuştur. Köpeklerde en çok tespit edilen türler ise R. sanguineus 76/596(%12,75), C. felis felis 59/596(%9,89), Trichodectes canis 31/596(%5,20), I. ricinus 28/596(%4,69), C. canis 25/596(%4,19), R. turanicus 3/596(%0,50) ve Dermacentor marginatus 1/596(%0,16) dur. Erkek kedi ve köpeğin dişilere göre daha sık enfeste oldukları belirlenmiştir. Enfestasyonun en yüksek görüldüğü yaş grubu 1-5 yaş arasındaki hayvanlar olup, bu gruptaki enfestasyon oranı 1 yaşın altındaki hayvanlarda tespit edilen enfestasyon oranına yakındır. Genel olarak ele alındığında çalışmanın yapıldığı bölgede köpeklerde en fazla karşılaşılan ektoparazit türü R. sanguineus, kedilerde ise C. felis felis'dir. Köpeklerde kene enfestasyon oranlarının, kedilerde ise pire enfestasyon oranlarının yüksek bulunması kene ve pirelerle mücadelenin oldukça zor olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak kedi ve köpeklerde ektoparazitlerle mücadelede sadece tek bir yöntem bütün türlerin kontrolü için yeterli değildir. Bu nedenle enfestasyona neden olan etken belirlenerek ona yönelik spesifik önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between November 2019 and October 2020 in order to determine the prevalence of ectoparasites in cats and dogs in Kocaeli province of Turkey. Ectoparasites were collected from cats and dogs brought to a private veterinary clinic from every district of Kocaeli province or even from surrounding provinces. The ectoparasite infestations caused by lice, fleas, ticks and mange mites were investigated in 618 cats and 596 dogs. The prevalence of ectoparasites was detected as 11,32% (70/618) of cats and 41.94% (250/596) of dogs examined have infestation with one or more types of ectoparasites. The infestation rates of ticks, lice, fleas and mange mites were found to be 9.71% (118/1214), 4.03% (49/1214), 9.63% (117/1214) and 2.96% (36/1214), respectively. Ticks, fleas, lice and mange mites were detected in the rates of 1.61%, 5.33%, 2.91%, 1.45% in cats, and 18.12%, 14.09%, 5.20% and 4.53% in dogs, respectively. Ctenocephalides felis felis (4.20%), Felicola subrostratus (2.91%), Ixodes ricinus (1.13%), Ctenocephalides canis (0,80%), Rhipicephalus sanguineus (0.48%) and Pulex irritans (0.32%) were determined as ectoparasites in cats. Besides, R. sanguineus (12.75%), C. felis felis (9.89%), Trichodectes canis (5.20%), I. ricinus (4.69%), C. canis (4,19%), R. turanicus (0.50%) and Dermacentor marginatus (0.16%) infestations were detected in dogs. Infestation rate was found to be higher in female animals than male animals. The age group with the most infestation was between 1-5 years and nearly at 1 year of age. The most common ectoparasites detected in dogs and cats in the region of study are R. sanguineus and C. felis felis, respectively. The high tick infestation rate in dog and flea infestation rate in cats indicate that the struggle against ticks and fleas is quite difficult. As a result, only one method is not effective for the control of all types in fighting against ectoparasites in cats and dogs, so the factor causing infestation should be determined and specific measures against this factor should be taken.