Mustafa Ataman ve olaylara bakışı 'Konya basını yazıları ışığında'1961-1969
Mustafa Ataman and his point of view to the cases under the light of the Konya press 1961-1969
  1. Tez No: 710729
  2. Yazar: UĞUR BEKRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Gazetecilik, Tarih, Biography, Journalism, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Mustafa Ataman (1908-2001) Konya basın tarihi için önemli bir şahsiyettir. İkinci Meşrutiyet yıllarında çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yaşamıştır. Onun meslek hayatının başlangıcı Cumhuriyetin ilan edildiği yıla rastlamaktadır. Konya'nın yakın tarihi için önemli bir kaynak sayılabilecek Babalık Gazetesi ve Matbaası basın hayatı ile tanıştığı ilk yerdir. O, gençlik yıllarında İstanbul'da Yeni Ses, Milliyet ve Resimli Ay gazetelerinde de çalışmış ve ulusal basının önemli şahsiyetlerini tanımıştır. Konya'da Ekekon, Yeni Konya, Yeni Meram, Anadolu'da Hamle, Türkiye'de Yarın ve Konya Postası gibi gazetelerde çalışmış, yazar kadrosu içerisinde yer almıştır. Ataman bazen aynı gazetede farklı köşelerde birden çok yazı kaleme alabilen üretken bir yazardır. Türkiye'nin ve yaşadığı şehir Konya'nın siyasi, iktisadi, kültürel yönleri üzerine meseleleri tespit etmiş ve çözüm yolları göstermeye çalışmıştır. Yazılarını kendi hatıraları ile de güçlendirmiştir. Konya halk kültürünün çeşitli alanları üzerine derlemeler yapan Ataman aynı zamanda bir şairdir. Herhangi bir siyasî taassubu olmayan Mustafa Ataman şahsiyeti ve yazı hayatıyla hayatının her döneminde tutarlıdır. Devrin iktidarları ve siyasî havasına göre bir tavır takınmamıştır. Özellikle bu yönü ile Konya'nın yakın tarihi ve basın hayatı içinde takdir edilmiş bir şahsiyettir. Bu araştırma, Ataman hakkında yapılmış ilk akademik çalışma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Ataman (1908-2001) is an important figure for the history of Konya Press. He lived his childhood and first youth years during the Second Constitutional Monarchy years. The beginning of his professional life coincides with the year of the Republic was proclaimed. Babalık Newspaper and printing house, which can be considered an important source for Konya's recent history, is the first place where he met the press life. He worked in Yeni Ses, Milliyet and Resimli Ay newspapers in Istanbul during his youth years and got to know important figures of the national press. He worked in newspapers such as Ekekon, Yeni Konya, Yeni Meram, Anadolu'da Hamle, Türkiye'de Yarın and Konya Postası and was included among writing staff. Ataman is a productive writer who can sometimes write multiple articles in different columns in the same newspaper. He determined the problems on the political, economic and cultural aspects of Turkey and Konya, the city he lived in, and tried to show solutions. He also strengthened his writings with his own memories. Ataman, who compiles on various fields of Konya folk culture, is also a poet. Mustafa Ataman, who does not have any political bigotry, is consistent with his personality and writing life in every period of his life. He did not take an attitude according to the powers and political atmosphere of the period. Especially with this aspect, he is an appreciated personality in Konya's recent history and press life. This research is the first academic study about Ataman.