N-donör ligant içeren Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) maleatların sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of Cu(II), Zn(II) and Cd(II) maleates containing N-donor ligand
- Tez No: 710741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, maleik asit (MalH2), benzimidazol (Bim), 1-Metil benzimidazol (1-MeBim) ve 1-Metilimidazol (1-Meim) ligantları kullanılarak {[Cu(mal)(Bim)H2O]•H2O}n, [Zn(mal)2(1-MeBim)2(H2O)2]n, {[Cd(mal)(1-Meim)3]•(H2O)2}n kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Komplekslerin Spektroskopik (IR) özellikleri incelendi. Komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin ilk bozunma basamağında akua ligandı ve koordine olmayan su moleküllerinin, sonraki basamakta imidazol ligantlarının ve daha sonra maleat ligantlarının ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak metal oksitlerin oluştuğu gözlendi. Maleat ligandının {[Cu(mal)(Bim)H2O]•H2O}n kompleksinde üç dişli köprü ligandı, [Zn(mal)2(1-MeBim)2(H2O)2]n kompleksinde çift dişli köprü ligandı ve {[Cd(mal)(1-Meim)3]•(H2O)2}n kompleksinde ise dianyonik halde dört dişli ligand olarak metale koordine olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, {[Cu(mal)(Bim)H2O]•H2O}n , [Zn(mal)(1-MeBim)2(H2O)2]n , {[Cd(mal)(1-Meim)3]•(H2O)2}n complexes were synthesized by using maleic acid (MalH2), benzimidazole (Bim), 1-Methyl benzimidazole (1-MeBim) and 1-Methylimidazole (1-Meim) ligands. The compositions of the complexes were determined by elemental analysis. Spectroscopic (IR) properties of complexes were investigated. The structures of complexes were characterized by X-ray single crystal diffraction method. The thermal degradation behaviors of the complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. From the thermal analysis data, it was observed that aqua ligand and uncoordinated water molecules were removed in the first decomposition step. Imidazole derivatives ligands and then maleate ligands were decomposed in the next step, and metal oxides were formed as the final decomposition product. It was determined that the maleate ligands were coordinated to the metals as a tridentate bridging ligand, a bidentate bridging ligand and a dianionic tetradentate ligand in the {[Cu(mal)(Bim)H2O]•H2O}n, [Zn(mal)2(1-MeBim)2(H2O)2]n and {[Cd(mal)(1-Meim)3]•(H2O)2}n complexes, respectively.