İntihar girişimi sonucu acil servise başvuranlar üzerinde prospektif bir inceleme
- Tez No: 71075
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
131 7. ÖZET Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisine Temmuz 1995 - Temmuz 1996 tarihleri arasında başvuran 157 intihar girişimi olgusu incelenmiştir. Olgular sosyo-demografik özellikleri, kronolojik veriler, intihar girişiminde kullandıkları yöntem, daha önceki intihar girişimleri ailede intihar davranışı ve psikiyatrik, bozukluk, kişinin kendisindeki fiziksel ve psikiyatrik bozukluklar, gelecekteki intihar riski açısından prospektif olarak bir yıl süresince incelenmiş ve bu konudaki literatür gözden geçirilmiştir. Çalışmamıza katılan olguların erkek/kadın oranı 1/3 olarak bulunmuştur. Olguların büyük bölümü 13-30 yaş grubunda toplanmıştır. Olguların kullandıkları yöntemler arasında ilaç kullanımı kadınlarda %94,96, erkeklerde %86,84 bulunmuştur. Bu ilaçlar arasında analjezikler ve antidepresifler en üst sırada yer almaktadır. Olguların intihar girişiminde yoğunlukla“en kolay ulaşılan”yöntemi seçtikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY In our study, 157 attempted suicide cases had been studied in the Department of Emergency Service of Cerrahpaşa Medical School of University of Istanbul betwe en July 1995 and July 1996. Socio-demographic characteristics, time-scale of cases, methods, psychiatric disorders of cases and their rela tives, risks of suicide attempts for future are the basic ques tions that have been asked to the patients during the study period. The ratio of man to women, was 1/3. The popula tion of the study was between 13-57 years old and the peak is between 16-30 years old. Drug using because of it's easi est way to reach is the most popular method for suicide attempt in cases.