Kan lekelerinin idantifikasyon ve diferansasyonunda kullanılan yöntemlerin irdelenmesi
- Tez No: 71074
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Adli çalışmalardaki kuru kan lekelerinin tanımlanması ve tiplendırilmesi geniş ölçüde araştırılmıştır. Bu amaçla kullanılacak güvenilir analitik teknikleri kesin olarak söylemek olanaksızdır. Ancak bu amaçla uygulanan Katalitik renk testleri çok duyarlıdır fakat tek başına pozitif renk testi kan için pozitif delil sayılmaz. Kristal testleri ile de eski kan lekelerinde tam kristalizasyon elde etmek güç tür. Kan leke tanımlanmasında önerilen yöatemlerden biri olan selüloz asetat elektroforeziveimmunoelektroforez güvenilir tekniklerdir ve aynı zamanda tür orijinide tespit edilebilmektedir. Latex kabuk yöntemi sadece ABO sistemine uygulanabilir ve aglutinin varlığının tespitinde uygun bir yoldur. Absorbsiyon-elution yöntemi kan lekelerinin indirekt grup! andın İmasında bugün tercih edilen yöntemdir. Ancak bir takım olumsuz tarafları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The identification and grouping of bloodstains in judicial studies have been widely studied. It is impossible to certainly say the analytical techniques to be used for this purpose. Color catalyctic tests used for this purpose are very sensitive, but, the positive color test alone should not be interpreted as positive evidence of blood. It is difficult to obtain a complete crystallization in old bloodstains by means of crystal tests. Cellulose acetace electroforez and immunoelectroforez, proposed in identification df bloodstain, are reliable techniques and in these techniques the origin of species can also be determined. Lattes crust method is applicable only to ABO system and a convenient way to detect the presence of agglutinin. The absorption-el ution method is the current method of choice for the indirect grouping of bloodstains, however, it has certain disadvantages.