Identification of diagnostic and prognostic indicators of hypercoagulability in patients with pseudoexfoliation syndrome
Psödoeksfoliasyon sendromlu hastalarda hiperkoagülabilitenin tanısal ve prognostik göstergelerinin belirlenme
  1. Tez No: 710752
  2. Yazar: GHAZAL NARIMANFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YALÇIN, PROF. DR. AFSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Hematoloji, Moleküler Tıp, Eye Diseases, Hematology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Psödoeksfoliasyon (PEX) sendromlu hastalar 50 yaş üzeri gruplarda sıklıkla görülmektedir. Anormal intraoküler vasküler birikimi etkisiyle trombotik olayların riski PEX hastalarında artmaktadır. Bu çalışmanın amacı venöz tromboz ve sekonder hastalığa neden olan muhtemel hiperkoagulasyonun PEX hastalarındaki ana mekanizmasını açıklamaktır. Çalışma grubu olarak 18 oküler PEX sendromu vakası (ortalama 63.6 ± 6.5 yaş) ve kontrol grubu olarak 19 PEX sendromu olmayan vaka (ortalama 69.7 ± 4.4 yaş) bu çalışmaya katıldı. Kan örnekleri ROTEM®, Tam Kan Sayımı testi ve flow sitometri yöntemleri ile analiz edildi. Bu çalısmada sunulan verilerin istatistiksel değerlendirilmesi için one-tailed Mann-Whitney yapıldı.
Özet (Çeviri)
Patients diagnosed with Pseudoexfoliation (PEX) syndrome are highly detected in the group of people over 50 years old. The risk of thrombotic incidents increases in the PEX patients due to the impact of abnormal intraocular vascular deposition. This study aims to clarify the fundamental mechanism of possible hypercoagulability state in the PEX patients leading to venous thrombosis and secondary disease in this study group. Eighteen ocular PEX syndrome cases (mean age 63.6 ± 6.5 years) attended as a study group and nineteen cases without PEX syndrome (mean age 69.7 ± 4.4 years) as a control group participated in this study. Blood samples were analyzed by ROTEM®, Complete Blood Count test and Flow cytometry. A one-tailed Mann-Whitney was performed for statistical assessment of the data presented in this study.