Farklı dozlarda azotlu gübre uygulamalarının Kalanchoe Calandiva ve Campanula bitkilerinin beslenme ve kalitesi üzerine etkisi''
The effects of different nitrogen fertilizer levels on nutrition and quality of Kalanchoe Calandiva and campanula Latifolia L. plants
- Tez No: 710811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı, Bitki Besleme Bölümü serasında yütürülmüştür. Torf ve perlit karışımlı saksılara dikilmiş olan Kalanchoe Calandiva ve Campanula bitkilerinin 3'er farklı çeşidi kullanılmıştır. Her çeşit için bazı fenolojik ve morfolojik özellikler ile makro ve mikro besin elementleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, artan dozlarda azot uygulamalarının Kalanchoe Calandiva çeşitlerinin (Lena, Danielle ve Lindsay) ve Campanula çeşitlerinin (Blue Ocean, White Ocean ve Deep Blue Ocean) gelişimine, beslenme ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; farklı oranlarda uygulanan azot dozları ile bitkilerin fiziksel özellikleri ve beslenme durumu arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre; Lena, Lindsay, Blue Ocean, ve Deep Blue Ocean çeşitlerinde 200 ppm (Uygulama N3), White Ocean ve Danielle çeşitlerinde ise 100 ppm (Uygulama N2) dozu bitki boyu, yaprak sayısı, çelik sayısı ve çiçek sayısı açısından önemli bulumuş, bitkilerin optimum beslenmesi ve ekonomik olarak da uygun doz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Greenhouse of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Soil Science and Plant Nutrition. Three different varieties of Kalanchoe Calandiva and Campanula plants, which were planted in pots with a mixture of peat and perlite, were used. Some phenological and morphological features and macro and micro nutrients were determined for each variety. The main purpose of this study is to examine the effects of increasing doses of nitrogen on the growth, nutrition and quality of Kalanchoe Calandiva cultivars (Lena, Danielle and Lindsay) and Campanula cultivars (Blue Ocean, White Ocean and Deep Blue Ocean). As a result of the studies carried out; The relationships between the nitrogen doses applied at different rates and the physical properties and nutritional status of the plants were evaluated. According to the trial results; 200 ppm (Application N3) in Lena, Lindsay, Blue Ocean, and Deep Blue Ocean varieties and 100 ppm (Application N2) in White Ocean and Danielle varieties were found important in terms of plant height, number of leaves, number of cuttings and number of flowers and it was concluded that it is an economically appropriate dose.